Logo Polskiego Radia
Jedynka
Filip Kołodziej 09.10.2015

Co dalej z mitycznym gazem łupkowym?

Maleje zainteresowanie gazem z łupków -wynika z danych ministerstwa środowiska. Jak podaje resort na koniec września w Polsce obowiązywały 33 koncesje na poszukiwanie złóż łupków gazowych. I ich liczba stale maleje. W trakcie miesiąca ubyło 7 koncesji - mówi dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz Badań i Certyfikacji .
Posłuchaj
  • Co dalej z gazem łupkowym? W Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki mówi dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz Badań i Certyfikacji. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Widzimy to z każdym miesiącem, na tym rynku jest coraz mniej koncesji, co wskazuje na coraz mniejsze zainteresowanie, a może na coraz większą wiedzę tych podmiotów, które stwierdzają, że nie jest opłacalnym drążenie w Polsce i poszukiwanie tego, słynnego już, gazu łupkowego. Gdzieś to eledorado nam odpływa – mówi.

Wydobycie gazu łupkowego jest nieopłacalne

Największe zagraniczne koncerny już się wycofały z poszukiwań w Polsce. Główny powód, to spadająca opłacalność takich inwestycji.

- Rzeczywiście jest tak, że nie jest opłacalne jego wydobycie, ponieważ wymaga to innych technik wydobycia gazu, chodzi tutaj, o słynne szczelinowanie. Jeżeli mamy już na rynku surowiec, który jest surowcem tańszym, to gaz łupkowy się nie opłaca – tłumaczy.

- Od strony bezpieczeństwa energetycznego, otworzono gazoport, który niedługo wejdzie w fazę operacyjną, więc będzie można wykorzystywać płynny gaz LNG, stąd też mityczny gaz łupkowy, wciąż pozostanie tym mitycznym gazem – dodaje.

Obecnie na rynku gazowego eldorado pozostały głównie polskie podmioty.

Justyna Golonko, fko