Logo Polskiego Radia
PAP
Jarosław Krawędkowski 20.11.2015

Wiceminister gospodarki Piotr Naimski twierdzi, że Polska nie powinna podpisywać globalnego porozumienia klimatycznego

Polska nie powinna podpisywać globalnego porozumienia klimatycznego na szczycie COP 21 w Paryżu - uważa poseł PiS, wiceminister gospodarki, Piotr Naimski. Minister energetyki Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że instrukcja wyjazdowa na szczyt nie jest jeszcze gotowa.

Naimski i Tchórzewski uczestniczą w piątek w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju nt. polityki klimatyczno-energetycznej, która odbywa się w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

30 listopada szczyt klimatyczny w Paryżu

Szczyt klimatyczny ONZ COP 21 rozpoczyna się 30 listopada. W stolicy Francji ma zostać zawarte globalne porozumienie klimatyczne, które w założeniu ma dotyczyć wszystkich państw na świecie.

Naimski: Polska nie powinna podpisać porozumienia klimatycznego

"Dla Polski drogą jest niepodpisanie tego dokumentu" - powiedział b. wiceminister gospodarki Piotr Naimski. Wskazał, że na paryskim szczycie Polska będzie występować w dwojakiej roli - jako uczestnik konwencji klimatycznej oraz jako członek UE.

Unijne cele klimatyczne dotyczące redukcji CO2 niebezpieczne dla Polski

Tymczasem - wskazywał - cele jakie wyznaczyła sobie UE, czyli do roku 2030 r. redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu z rokiem 1990, zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w energetyce do poziomu wynoszącego co najmniej 27 proc., a także zwiększenie efektywności energetycznej również o 27 proc., są bardzo niebezpieczne dla polskiej gospodarki.

Podpisanie dokumentu paryskiego jego zdaniem doprowadziłoby do sytuacji, w której byłoby bardzo trudno uzyskać "szczególne warunki dla polskiej gospodarki w ramach UE".

Jak mówił, można się spodziewać, że delegacja UE ten dokument podpisze.

Naimski: Polska kontra 27 państw UE

"To będzie oznaczało, że w UE mamy dwa różne stanowiska; stanowisko UE "27" i stanowisko polskie. To będzie musiało prowadzić do rozpoczęcia trudnych, żmudnych ale - mamy nadzieję efektywnych rozmów z instytuacjami europejskimi i rządami krajów członkowskich na temat specjalnego statusu dla polskiej gospodarki w UE" - powiedział Naimski.

Minister energetyki: polska instrukcja na szczyt nie jest jeszcze gotowa

Jak powiedział dziennikarzom minister energetyki Krzysztof Tchórzewski, piątkowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim ma charakter opiniujący. "Instrukcja wyjazdowa nie jest jeszcze przygotowana. W tym momencie wyrażamy poglądy bardziej resortowe, czy też z punktu widzenia całej gospodarki" - powiedział.

Jak dodał wnioski ze spotkania będą "poważną podstawą do instrukcji" na paryski szczyt.

Minister energetyki Krzysztof Tchórzewski: jest motywacja do przeprowadzenia renegocjacji

Dodał, że jest w pełni przekonany, "że sytuacja w której się teraz znajdujemy, motywuje nas, by w ramach Unii przeprowadzić pewne renegocjacje". "Na pewno musimy uzyskać inne warunki z Unii Europejskiej, inaczej to koniec rozwoju Polski" - zaznaczył.

Prezydent Duda ostrzegł przed olbrzymimi kosztami podejmowanych przez Polskę zobowiązań klimatycznych

Wcześniej, prezydent Andrzej Duda otwierając posiedzenia Rady ocenił, że UE samotnie biorąc na siebie daleko idące zobowiązania klimatyczne, powoduje, że jej wysokie koszty ponoszą europejskie gospodarki, w tym Polska.

Czytaj więcej
duda 1200 pap.jpg
http://www.polskieradio.pl/42/3167/Artykul/1547068,Prezydent-Andrzej-Duda-zobowiazania-klimatyczne-UE-wymagaja-rewizji-Bo-gdzie-sens-i-logika



Dodał, że jeżeli nie dojdzie do globalnego porozumienia, które obejmie też inne wielkie gospodarki światowe, takie jak USA, Chiny, Brazylia, Indie czy Rosja, to Europa powinna zrewidować swoje zobowiązania. Inaczej gospodarka UE nie będzie wobec nich konkurencyjna.

138 szefów państw i rządów na szczycie klimatycznym w Paryżu

Co najmniej 138 szefów państw i rządów jest oczekiwanych 30 listopada na inauguracji światowej konferencji klimatycznej w Paryżu - podała w piątek kancelaria prezydenta Francji.

Ogłaszając to Pałac Elizejski podkreślił zapowiadany tak znaczny udział przywódców mimo zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w ub. tygodniu w Paryżu.

Na szczycie Barack Obama i Xi Jinping

Wśród potwierdzonych gości są m.in. prezydent USA Barack Obama i prezydent Chin Xi Jinping.

Odwrotnie niż w Kopenhadze w 2009 roku, francuskie władze postanowiły zaprosić szefów państw na pierwszy dzień konferencji, a nie na koniec, tak by negocjatorzy nie czekali z negocjacjami na szefów państw.

Porozumienie ma zastąpić protokół z Kioto

Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte w grudniu najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto, po tym gdy nie udało się porozumieć w tej sprawie w Kopenhadze.

Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

Konferencja COP21 potrwa od 30 listopada do 11 grudnia

PAP, jk