Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 22.09.2016

Na inwestycjach energetycznych na Litwie skorzysta też Polska Wschodnia

Niezależność energetyczna Litwy szansą na niezależność energetyczną Polski Wschodniej. Mówiono o tym podczas III Kongresu Wschodniego w Białymstoku.
Posłuchaj
  • Jak Polska korzysta na inwestycjach energetycznych Litwy, mówi w Polskim Radiu 24 Jarosław Niewierowicz, prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, były minister energetyki Litwy./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jak podkreśla Jarosław Niewierowicz, prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, były minister energetyki Litwy, wszystkie najważniejsze projekty energetyczne państw bałtyckich wiążą się z Polską.

Jak podkreśla, w przypadku inwestycji energetycznych, gazowych, część ich infrastruktury powinna być budowana w Polsce Wschodniej.

̶  To przyczynia się do wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego równie z w Polsce, mówi gość PR24.

Do inwestycji energetycznych na Litwie dostęp mają też polskie miasta

Polskie miasta położone we wschodniej części kraju zyskują dostęp do sieci przesyłowych dzięki transgranicznym liniom finansowanym przez Unię Europejską.

Gość Polskiego Radia wymienia projekt połączenia gazowego, łączącego państwa bałtyckie, dzięki któremu dostęp uzyskują też polskie miasta, takie jak Ełk, Białystok.

Mają one dostęp do gazu, a dzięki temu można myśleć o rozwoju przedsiębiorstw, zakładów czy zmniejszania emisji CO2 – mówi Jarosław Niewierowicz.

Litwa ma własny gazoport w Kłajpedzie.

Jak mówi gość PR24 jest to pierwszy krok Litwy do całkowitego bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki gazoportowi, już 70 proc. gazu zużywanego na Litwie pochodzi z Norwegii, a nie z Rosji.

Robert Lidke, jk