Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 06.07.2017

Szczyt Trójmorza: szansa na rozwój gospodarczy regionu i niezależność energetyczną

W Warszawie zakończyły się obrady plenarne 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej, w których wzięło udział 11 prezydentów, wśród nich prezydent Donald Trump. Prezydent Andrzej Duda mówił na konferencji prasowej, że głównym celem inicjatywy Trójmorza jest rozwój infrastruktury i budowanie bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a w efekcie także i w Unii Europejskiej.
Posłuchaj
  • W Warszawie zakończyły się obrady plenarne 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej, w których wzięło udział 11 prezydentów, wśród nich prezydent Donald Trump (IAR)
  • Prezydent Donald Trump: jako Amerykanie wspieramy Trójmorze (IAR)
  • Stany Zjednoczone stoją na zdroworozsądkowym stanowisku wobec ochrony zasobów naturalnych. Odpowiedzialne ich zrównoważenie prowadzi do wzrostu gospodarczego tworzenia miejsc pracy i bezpieczeństwa energetycznego. Zachęcają wszystkie kraje do współpracy w osiągnięciu tego celu i do rozwoju nowoczesnych technologii, które wzmacniają narody na całym
  • Donald Trump o swoim wsparciu dla Trójmorza - relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Czytaj także

Donald Trump w czasie szczytu państw Trójmorza na Zamku Królewskim zapewnił, że Stany Zjednoczone wspierają tę inicjatywę oraz rozwój całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezydent USA wyraził nadzieję, że uda się pogłębić amerykańskie więzi gospodarcze z krajami tej części świata. - W imieniu Amerykanów mogę powiedzieć, że stoimy razem z narodami państw Trójmorza. Wspaniałymi narodami. Wspaniałymi krajami. Popieramy wasze dążenie do dobrobytu i bezpieczeństwa, wspieramy inicjatywę rozwoju infrastruktury. Z radością przyjmujemy tę historyczną szansę na pogłębienie naszej współpracy gospodarczej z waszym regionem - powiedział.

Trump: inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region

Inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region, Stany Zjednoczone wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza - mówił prezydent USA Donald Trump na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w czwartek w Warszawie.

- Inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region i zagwarantuje, że wasza infrastruktura, tak samo jak wasze zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa i swobody przywiążą was do całej Europy i całego Zachodu - powiedział Trump.

- Stany Zjednoczone Ameryki również wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza, aby wasze kraje mogły zbudować najnowsze projekty przy pomocy najlepszych talentów w energetyce i robić tak poniżej kosztów i przed czasem. Kocham to - poniżej kosztów i przed czasem - powiedział prezydent USA.

Donald Trump Inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region i zagwarantuje, że wasza infrastruktura, tak samo jak wasze zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa i swobody przywiążą was do całej Europy i całego Zachodu.

Podkreślił, że nowa infrastruktura jest rzeczą podstawową. Wyraził nadzieję, że kraje Trójmorza będą dążyć do osiągnięcia tych samym celów, co USA. - Robimy naprawdę wspaniałe rzeczy - powiedział Trump dodając, że amerykańska giełda pobiła kolejny rekord, a od 16 lat w USA jest najniższe bezrobocie, ponadto amerykańska armia rośnie w siłę.

- Większy dostęp do rynków energetyki, mniej barier dla handlu energetyka i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, to jest to co chcemy zrobić - powiedział prezydent USA.

Ocenił, że "inicjatyw Trójmorza ma potencjał, aby osiągnąć wszystkie te jakże ważne cele bardzo szybko". "Bo macie cudownych ludzi, którzy naprawdę szybko sobie z tym poradzą, gratuluję waszym krajom rozpoczęcia już krytycznych projektów, które otwierają nas na większy dostęp, będziecie zupełnie otwarci, będziecie mieli dostęp do rynków energetyki i pozbędziecie się barier dla handlu energią" - powiedział Trump.

Dodał, że "Stany Zjednoczone z dumą widzą, że duże zasoby już pomagają narodom Trójmorza osiągnąć tę tak bardzo potrzebną dywersyfikację energetyczną".

Źródło: x-news

Trump: jesteśmy gotowi pomóc w dywersyfikacji dostawców energii

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Staliśmy się wielkim eksporterem, mamy nadzieję, że z tego skorzystacie - mówił Trump na szczycie krajów Trójmorza.

- To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować - po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza - mówił Trump. Jak dodał, Stany Zjednoczone właśnie stały się wielkim eksporterem surowców energetycznych. Wyraził jednocześnie nadzieję, że państwa regionu z tego skorzystają. - Stoimy chętni oraz gotowi pomagać i spełniać wasze potrzeby energetyczne oraz inne, które będą się pojawiać - mówił Trump. - Abyście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy, uzależnieni od jednego tylko dostawcy, który był monopolistą - oświadczył. I dodał, ze "USA nigdy nie będą wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek i nie pozwolimy by to robili inni; nie chcecie tutaj monopoli".

Mniej barier dla handlu energią

To co chcemy osiągnąć, to większy dostęp do rynków energii, mniej barier dla handlu energią i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego - mówił amerykański prezydent. Gratulował jednocześnie krajom Trójmorza rozpoczęcia "krytycznych projektów", które otwierają je bardziej na dostęp do rynków energii. - Chcę skorzystać z tej okazji, by pogratulować władzom oraz ludziom z Polski, którzy otrzymali pierwszą dostawę gazu LNG w poprzednim miesiącu; naprawdę to był dobry kontrakt, muszę przyznać - dodał Trump.

Wcześniej, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą, Trump, nawiązując do pierwszej dostawy amerykańskiego LNG do Polski, mówił, że "kiedy tylko będą państwo gotowi możemy podpisać kolejną umowę. (...) wiele innych może być również podpisanych".

Prezydent Andrzej Duda na konferencji mówił z kolei, że "jest zielone światło ze strony rządu USA, wręcz zachęta, aby Polska kupowała gaz skroplony od Stanów Zjednoczonych, z polskiej strony również jest zielone światło i zainteresowanie w tej kwestii".

- Liczę na to, że po odpowiednich negocjacjach, które wiem że już się toczą, taki długoterminowy kontrakt gazowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do naszego gazoportu w Świnoujściu zostanie zawarty - mówił Duda. Podkreślił, że to nie prezydenci Polski i USA będą podpisywać umowę na długoterminowe dostawy skroplonego gazu do Polski, tylko będą to podpisywały polskie i amerykańskie firmy.

- Chcemy, by nigdy nie było takiej sytuacji, że ktokolwiek będzie mógł zastosować wobec któregokolwiek z krajów naszej części Europy szantaż gazowy - mówił Duda później, na szczycie Trójmorza. Jak tłumaczył, aby zabezpieczyć energetycznie kraje regionu "chcemy stworzyć gazowy korytarz północ-południe pomiędzy gazoportem w Świnoujściu a przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji". Przypomniał jednocześnie, że łączny import gazu państw regionu to ponad 40 mld m sześc. rocznie.

Duda: Szczyt Trójmorza budował niezwykle potrzebną więź krajów Europy Środkowej

Szczyt Trójmorza budował unikalną, a niezwykle potrzebną więź między krajami Europy Środkowej - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że kraje Europy Środkowej chcą się bardzo mocno skupić na nadrabianiu swoich rozwojowych zaległości.

Na wieńczącej szczyt wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Duda podziękował chorwackiej prezydent za współorganizację spotkania i bycie jego współgospodarzem.
Jak podkreślił, szczyt był ważny, bo budował "unikalną, a niezwykle potrzebną więź między krajami Europy Środkowej, krajami, które doskonale rozumieją swoją pozycję, swoją sytuację, także gospodarczą i swoją wzajemną historię".
Prezydent wskazał w tym kontekście, że - z wyjątkiem Austrii - kraje Trójmorza "znajdowały się przez dziesiątki lat za „żelazną kurtyną" i "w związku z tym widzą swoje zaległości, które od czasów uzyskania niepodległości czy też pełnej suwerenności, a później od czasów wejścia do UE, do tej wielkiej europejskiej wspólnoty, systematycznie nadrabiają".
- Chcemy się bardzo mocno na tym nadrabianiu skupić - zaznaczył Duda.  

"Podjęliśmy deklarację, która pokazuje nasze cele i zamiary"

Andrzej Duda Na szczycie Inicjatywy Trójmorza podjęliśmy deklarację, która pokazuje przyszłość naszego działania, pokazuje nasze cele i zamiary


- Głównym naszym przedmiotem zainteresowania jest rozwój infrastruktury i rozwój bezpieczeństwa, budowanie bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a w efekcie także i w UE - powiedział prezydent.
Jak podkreślił jest to bardzo ważne zadanie, które zmierza do tego, żeby uspójnić i w jeszcze doskonalszym stopniu połączyć kraje Trójmorza z Europą Zachodnią.
- Aby wyrównać poziom rozwoju właśnie w tych dziedzinach infrastruktury komunikacyjnej, drogowej, kolejowej, ale także i infrastruktury telekomunikacyjnej i właśnie energetycznej z Europą Zachodnią tam, gdzie ten rozwój od końca II wojny światowej przebiegał w sposób spokojny, niezakłócony, zgodnie ze wszystkimi trendami i prawidłami społecznej gospodarki rynkowej, co chcę bardzo mocno podkreślić - mówił.
Prezydent podkreślił, że głowy państw Trójmorza tworzą pewnego rodzaju "parasol" nad samą inicjatywą. - Chcemy zachęcać do udziału w niej rządy naszych państw, samorządy, ale przede wszystkim chcemy zachęcać do udziału w niej biznes i dlatego dzisiaj podjęliśmy wspólną deklarację, która pokazuje przyszłość naszego działania, pokazuje nasze cele i zamiary - powiedział.
- Zdecydowaliśmy, że powołamy forum biznesowe państw Trójmorza, zdecydowaliśmy również o tym, że spotkają się nasi doradcy ds. zagranicznych po to, żeby ustalać przyszłe kierunki działania - dodał.
Prezydent poinformował również, że w czwartek prezydent Rumunii zaproponował, żeby następny III Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbył się za rok w Bukareszcie.
- Przyjęliśmy tę propozycję z radością i mamy nadzieję, że pracując cały rok, będziemy mogli też i podsumować za rok w Bukareszcie to, co udało nam się zrobić, to, co udało nam się zdziałać, stworzyć, bo mamy nadzieję na to, że w międzyczasie będą już zawierane konkretne umowy na dalsze konkretne inwestycje poza tymi, które już są realizowane - podkreślił.

Kitarović na zakończenie Szczytu Trójmorza

Na zakończenie Szczytu prezydent Chorwacji Kolinda Grabar - Kitarowić oceniła spotkanie prezydentów jako udane. Zaznaczyła, że liczy teraz na konkretne działania w sferze biznesu. Dodała, że cieszy ją dzisiejsza deklaracja o powołaniu forum biznesowego, które będzie spotykało się w sposób regularny. Zaznaczyła, że głównym celem Trójmorza jest zapewnienie spójności, siatki połączeń i konkurencyjności. - Ta inicjatywa nie jest wymierzona w kogokolwiek, ale inicjatywa za spójnością Europy, Unii Europejskiej i wspólnoty transatlantyckiej - podkreśliła prezydent Chorwacji.

"Dzięki Inicjatywie Trójmorza UE ma stawać się coraz silniejsza"

Nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy - mówił na inauguracji II Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił dzięki Inicjatywie Trójmorza Unia Europejska ma stawać się coraz silniejsza.

Andrzej Duda Ta nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Ten modernizacyjny to to, czego my bardzo potrzebujemy - my potrzebujemy modernizacji w naszej części Europy, modernizacji naszych przemysłów, potrzebujemy czynić nasze gospodarki coraz bardziej nowoczesnymi.

- Chciałbym, żebyśmy powiedzieli jasno, że ta nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Ten modernizacyjny to to, czego my bardzo potrzebujemy - my potrzebujemy modernizacji w naszej części Europy, modernizacji naszych przemysłów, potrzebujemy czynić nasze gospodarki coraz bardziej nowoczesnymi - mówił prezydent.

Impuls integracyjny i zjednoczeniowy

Mówiąc o impulsie integracyjnym Duda zaznaczył, że "potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza na osi północ-południe, połączeń, których nam dzisiaj bardzo brakuje, drogowych, kolejowych, energetycznych, telekomunikacyjnych". - To jest wszystko to, co chcemy uzupełnić - podkreślił.

Impuls zjednoczeniowy - mówił prezydent - to ten, "który w efekcie będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią UE". - Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego - dodał prezydent Duda.

"Chcemy, żeby nigdy nikt nie mógł zastosować szantażu gazowego wobec państw Trójmorza"

Chcemy, by nigdy nie było takiej sytuacji, że ktokolwiek będzie mógł zastosować wobec któregokolwiek z krajów naszej części Europy szantaż gazowy - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za "roztoczenie perspektywy współpracy". "Dziękuję za to, bo cieszę się, że pan prezydent rozumie znaczenie regionu, w którym narodziła się i istnieje Inicjatywa Trójmorza" - mówił prezydent.

- To przede wszystkim wielka perspektywa rozwojowa, bo to jest ten obszar UE, który kiedyś znajdował się w dużej części poza żelazną kurtyną i na tle potencjału, w jakim rozwinęła się infrastruktura drogowa, kolejowa, energetyczna, telekomunikacyjna Europy Zachodniej, a więc tzw. starej unii, jest cały czas jeszcze regionem niedoinwestowanym, jest cały czas regionem, gdzie jest bardzo wiele do zrobienia, a więc potencjał do wykorzystania jest ogromny - mówił Duda.

- Chcemy stworzyć gazowy korytarz północ-południe pomiędzy gazoportem w Świnoujściu a przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji - zapowiedział. Jak uzasadniał prezydent, system ten ma zabezpieczyć energetycznie wszystkie kraje regionu Trójmorza.

- Chcemy, by nigdy nie było takiej sytuacji, że ktokolwiek będzie mógł zastosować wobec któregokolwiek z krajów naszej części Europy szantaż gazowy - oświadczył. - Tym bardziej, że nasze kraje dzisiaj łącznie importują ponad 40 mln metrów sześciennych gazu rocznie - dodał.

Prezydent Duda stwierdził, że to państwa Inicjatywy Trójmorza są tą perspektywiczną częścią europejskiego rynku, gdzie będzie potrzeba coraz większej ilości gazu.

- Stąd cieszę się ogromnie, że o tym dzisiaj rozmawiamy, bo rzeczywiście Stany Zjednoczone, które rocznie są w stanie eksportować nawet 180 mln m3 gazu są tutaj bardzo perspektywicznym kontrahentem, bardzo perspektywicznym dostawcą i wierzę w to, że takie kontrakty, które będą właśnie budowały tę dywersyfikację źródeł dostaw dla naszej części Europy i w związku z tym budowały to bezpieczeństwo energetyczne, że one będą mogły być realizowane - powiedział.

"W naszej części Europy można zrealizować 157 wielkich projektów"

W naszej części Europy można zrealizować 157 wielkich, perspektywicznych projektów infrastrukturalnych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas II Szczytu Inicjatywy Trójmorza. Powołał się na ekspertyzę, którą posiada prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović.

- Jako głowy państw powinniśmy wspierać współpracę w obszarze Trójmorza: współpracę gospodarczą, polityczną. Liczę, że zaangażują się w to nasze rządy, że zaangażują się w to samorządy w naszych krajach, ale przede wszystkim, że zaangażuje się w to biznes i te wielkie przedsięwzięcia będą realizowane - powiedział Duda.

- Wspomnę tylko o tym - żebyśmy wiedzieli, jaka jest perspektywa - że nasi przyjaciele z Chorwacji, pani prezydent, mają ekspertyzę, która wskazuje na to, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, z których każdy jest perspektywiczny. Czy warto mówić coś więcej - 157 wielkich projektów infrastrukturalnych - podkreślił prezydent Polski.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, jak istotna jest rola państw Trójmorza w Europie. 12 krajów to 1/3 Unii Europejskiej, 112 milionów obywatel i łączne PKB o wartości 1,5 biliona dolarów.

Współgospodarzem szczytu jest prezydent Chorwacji. Kolinda Grabar - Kitarović podkreśliła, że ponad ćwierć wieku po upadku komunizmu nadal trzeba integrować Wschód i Zachód. - Dziś nadal trzeba pokonać sztuczny podział na nową i starą Europę, wschodnią i zachodnią. Szczególnie w naszych umysłach - zaznaczyła.

Wszyscy prezydenci podkreślali, że kluczową dla krajów Trójmorza jest współpraca w dziedzinie energetyki. Istotną rolę odgrywa także budowa korytarzy transportowych północ - południe.

Szczyt 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej

W szczycie Trójmorza, oprócz Donalda Trumpa, biorą udział przywódcy i reprezentanci państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej amerykański prezydent rozmawiał "w cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą.

Mocno popieram inicjatywę Trójmorza, Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, byście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy i uzależnieni od jednego dostawcy, zadeklarował w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent USA Donald Trump.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza kraje położone między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W jej skład wchodzą jednak wyłącznie członkowie Unii Europejskiej, by nie powstawała konkurencyjna wobec Unii struktura.

W czasie warszawskiego szczytu liderzy takich krajów jak Polska, Węgry, Austria, Słowenia czy Bułgaria rozmawiają o nowych połączeniach drogowych, kolejowych, morskich, a także o wspólnym bezpieczeństwie energetycznym.

Przygotowanie konkretnych projektów współpracy pomiędzy krajami

Jak mówi szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski, chodzi o to, by przygotować konkretne projekty współpracy pomiędzy krajami. - Mamy przygotowaną przez specjalistów listę 157 projektów, które mogłyby być zrealizowane w ramach tej grupy państw Trójmorza, dających realnie efekt spójności - dodaje Szczerski.

Trójmorze jest pomysłem polskich dyplomatów

Trójmorze jest pomysłem polskich dyplomatów. Chodzi o to, aby region Europy, zapóźniony z powodu komunistycznej przeszłości, mógł szybciej się rozwijać i dorównywać krajom Europy Zachodniej.

W piątek, na zakończenie Szczytu Trójmorza w obecności prezydentów Polski i Chorwacji zostaną podpisane pierwsze umowy. W uroczystości wezmą udział cztery przedsiębiorstwa z obu krajów. Chodzi tu o logistykę kolejową i morską.

IAR/PAP, awi, abo