Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 20.10.2017

Elektrownia atomowa w Polsce. Minister Tchórzewski: decyzja jeszcze w tym roku

Decyzja o budowie elektrowni atomowej w Polsce powinna zostać podjęta jeszcze w tym roku, informuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" powiedział, że "prowadząc rozmowy z Komisją Europejską, aby uzyskać formalną zgodę na utrzymanie w naszym miksie energetycznym węgla jako źródła energii - i to w znacznym stopniu, bo mówimy o 50 proc. udziału w 2050 r. - musimy zapewnić spadek emisji CO2. Bez energetyki jądrowej tego spadku nie osiągniemy".

Musimy brać pod uwagę założenia polityki klimatycznej UE

Eksperci podkreślają, że Polska powinna myśleć o elektrowni atomowej m.in. ze względu na założenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej, do przestrzegania których jesteśmy zobligowani. Utrzymywanie miksu energetycznego opartego na węglu będzie bowiem coraz mniej realne. Możliwe restrykcje, czyli dodatkowe opłaty za uprawnienia do emisji CO2, oraz ograniczone możliwości wspierania tego typu technologii węglowych powodują, że Polska właściwie nie ma wyjścia, jak postawić na inne źródła energii niż węgiel.

– Polska będzie musiała inwestować w nowe technologie, w dywersyfikację miksu energetycznego. Mamy też zobowiązania dotyczące OZE, to jest 15 proc. do 2020 roku, z czego na energię elektryczną przypada 19 proc. produkcji energii elektrycznej ogółem. Jednak nowy model rynku, opracowany przez Komisję Europejską, będzie nastawiony właśnie na rozwój OZE, ewentualnie na takie źródła energii konwencjonalnej, które najlepiej współpracują z OZE, a co z kolei nie sprzyja technologiom jądrowym – wyjaśniał Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu WysokieNapiecie.pl.

Projekt polityki energetycznej Polski do 2050 r. zakłada, że w połowie XXI wieku, ok. 15 proc. energii produkowanej w kraju będzie pochodziło z elektrowni jądrowych.

Ekspert: na węglu na Marsa nie polecimy

Na węglu na Marsa nie polecimy, mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Jak podkreślał jednak ekspert, decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce powinna być przemyślana.

- Musimy mieć inne nowoczesne napędy energetyczne. Ważne jest, by zdefiniować politykę gospodarczą i na tej podstawie budować politykę energetyczną – podkreślał Andrzej Sikora.

Poparcie społeczne dla budowy elektrowni atomowej

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w polskim społeczeństwie zdecydowanie wzrasta akceptacja dla budowy elektronii atomowej.

Prawie 64 proc. Polaków opowiada się za wykorzystaniem energetyki jądrowej w Polsce, z czego poparcie średnie to 43,2 proc. a zdecydowane – 20,7 procent.

NRG/PAP, Anna Wiśniewska