Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Walterska 04.04.2018

Po 2023 roku import gazu Bramą Północną

Polska importuje 70 proc. zużywanego gazu z kierunku wschodniego. By to zmienić, prowadzone są prace nad dwiema inwestycjami, które mają otworzyć nasz kraj na gaz z kierunku północnego, tzw. Bramą Północną. 

Dążymy do tego, by import gazu z jednego źródła był nie większy niż 33 proc. Polska czyni starania w tym kierunku, co stanie się faktem do 2023 r. - zadeklarował w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Krzysztof Tchórzewski, który był gościem konferencji Europower, przypomniał że na tzw. Bramę Północną złożą się na nią terminal LNG w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe.

Minister Tchórzewski powiedział dziennikarzom, że harmonogram dotyczący budowy Baltic Pipe pozostaje bez zmian. - Informacje, które mam, dotyczące postępu prac w tej dziedzinie są dla mnie satysfakcjonujące - podkreślił szef resortu energii.

Strategiczny Baltic Pipe 

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki polski i duński, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji. Projekt realizowany jest przez operatorów gazociągów przesyłowych - Energinet i polski Gaz-System. System ma mieć przepustowość do 10 mld m sześc. gazu rocznie. Umowy z obydwoma operatorami na przesył gazu w okresie od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r. podpisało już PGNiG.

Przedsięwzięcie zostało uznane przez Komisję Europejską za projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status ten przyznawany jest projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej UE.

Inwestycja składa się z pięciu głównych elementów: połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu międzysystemowego z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Cała trasa przesyłu ma, zgodnie z planami, ruszyć 1 października 2022 r.

Wzrasta zużycie prądu

Minister zwrócił uwagę, że zużycie energii elektrycznej w latach 2016-17 było o 5 procent wyższe niż w 2015 roku, co oznacza wielkie wyzwania inwestycyjne w polskiej energetyce. Krzysztof Tchórzewski, minister energii powiedział podczas XXVII konferencji energetycznej EuroPower, że przed naszą energetyką wielkie wyzwania, w tym inwestycyjne. 

W jego ocenie, innowacje i nowoczesność w energetyce są ważne dla całej gospodarki. 

Minister Tchórzewski mówił poza tym, jak ważne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju jest zróżnicowanie dostaw gazu do Polski. Podkreślił, że rząd dąży do tego, by import tego surowca z jednego źródła nie był większy niż 33 procent, co - jak dodał - stanie się faktem do 2023 roku. (W 2022 roku kończy się kontrakt jamalski, czyli długookresowa umowa między PGNiG a Gazpromem na dostawy błękitnego paliwa). Obecnie Polska zużywa mniej więcej 16 miliardów metrów sześciennych, około 1/4 to wydobycie krajowe. 

 PAP, IAR, Naczelna Redakcja Gospodarcza, KW