Logo Polskiego Radia
PAP
Jarosław Krawędkowski 14.05.2018

Fuzja Orlen-Lotos nastąpi najpóźniej w III kwartale 2019 r.?

Krystalizuje się kalendarium połączenia dwóch krajowych gigantów naftowych - Orlernu z Lotosem. Jak mówi prof. Maciej Mataczyński, partner kancelarii SMM Legal, doradca zarządu Orlenu, jest nadzieja, że decyzja regulatora w tej sprawie pojawi się w marcu 2019 r., a przejęcie 66 proc. udziałów firmy z Gdańska przez koncern z Płocka nastąpi w III kwartale tego roku.

− Naszą ambicją jest, by na koniec I kwartału 2019 r. pojawiła się decyzja regulatora i z pewnym minimalnym marginesem utrzymujemy tę nadzieję - powiedział Mataczyński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak mówił Mataczyński w Katowicach, jeżeli decyzja regulatora zapadnie w zakładanym terminie, dalszymi krokami będzie transakcja ze Skarbem Państwa i ogłoszenie wezwania na akcje Lotosu.

Transakcja dwuetapowa: najpierw wykup udziałów Lotosu od Skarbu państwa, potem wezwanie

Minister energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że zakłada się transakcję dwuetapową – najpierw zakup przez PKN Orlen pakietu akcji Lotosu od Skarbu Państwa, a potem wezwanie na 66 proc.

Przejęcie Lotosu przez Orlen w III kwartale 2019 r.

Dodał, że przy takim obrocie sprawy zakładamy rozliczenie transakcji i osiągnięcie przez PKN Orlen udziału w Lotosie na poziomie 66 proc. w III kwartale 2019 r.

"Transakcja pakietowa, pozagiełdowa, ze Skarbem Państwa i ogłoszenie wezwania rozpoczną się wówczas. Trzeci kwartał 2019 r. to będzie rozliczenie transakcji i uzyskanie przez Orlen kontroli na poziomie 66 proc.” - dodał.

Dzięki fuzji ma powstać silna firma paliwowa

Minister energii Krzysztof Tchórzewski dodał, że końcowym efektem całego procesu ma być fuzja obu firm, dzięki czemu powstanie bardzo silny jeden podmiot gospodarczy.

Jego zdaniem, w wyniku transakcji powstanie firma „bardziej niż znacząca” w całej Europie, biorąc pod uwagę jej potencjał zagraniczny. „Myślę że korzyść ogólnogospodarcza bardzo duża, także z punktu bezpieczeństwa energetycznego” - dodał Tchórzewski, Wyraził jednocześnie nadzieję, że KE zgodzi się na transakcję, biorąc pod uwagę mocne zróżnicowanie obrotu detalicznego w Polsce.

PAP, jk