Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 13.06.2019

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej: wniosek do Komisji Europejskiej do końca czerwca

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że złożenie odpowiedniego wniosku do Komisji Europejskiej, dotyczącego fuzji płockiego koncernu z Lotosem, planowane jest do końca czerwca.
Posłuchaj
  • Daniel Obajtek powiedział także, że koncern do końca czerwca planuje złożyć odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej, dotyczący połączenia Orlenu i Lotosu. Komisja Europejska musi wyrazić zgodę na połączenie obu spółek paliwowych. Prezes Orlenu zaznaczył, że w tej sprawie trwają intensywne rozmowy a koncern jest zdecydowany by ten proces przyspie
  • Daniel Obajtek powiedział również, że Orlen za pierwszy kwartał 2019 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku, zanotował wzrost sprzedaży detalicznej o 46%. Zdaniem prezesa koncernu wzrost jest spowodowany między innymi udaną akcją marketingową oraz sponsorowaniem sportowców i wydarzeń sportowych. /IAR/.

Stwierdził, że „wszystko idzie zgodnie z planem. − Pracujemy intensywnie nad warunkami połączenia. Takie procesy trwają, ale chcemy go zdecydowanie przyspieszyć" – powiedział szef PKN Orlen.

Komisja Europejska musi wydać zgodę na fuzję biorąc pod uwagę zasady konkurencji rynkowej. Może być problem z siecią stacji po połączeniu

Od Komisji Europejskiej zależy zgoda na takie połączenie obu koncernów. Jak oceniają eksperci, podstawowym problemem jest wielkość sieci stacji paliw. Według danych POPiHN Orlen na koniec marca miał 1783 stacje w Polsce, a Lotos 493 na łącznie 7740, czyli w momencie połączenia oba koncerny będą mieć ponad 29 proc. rynku.

Połączenie koncernów w trzech etapach

Na początku listopada 2028 r. prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że przejęcie Lotosu może odbyć się w trzech etapach. PKN Orlen po wykupie 32,9 proc. akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa i ogłoszeniu wezwania na 66 proc. kapitału, w trzecim etapie przeprowadzi wymianę akcji i obejmie 100 proc. Grupy Lotos.

W lutym list intencyjny w sprawie fuzji

W lutym br. prezes Orlenu Daniel Obajtek i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisali list intencyjny ws. nabycia przez Orlen minimum 53% udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos.

Minister Tchórzewski, pytany o koncepcje procesu konsolidacji, odparł, że celem jest konsolidacja firmy, a nie tylko zakup tej jednej trzeciej udziałów.

− Musimy patrzeć w przyszłość, a więc nie chodzi o to – mnie, jako ministrowi energii – aby Orlen kontrolował Lotos, tylko żeby powstała firma, która będzie liderem paliwowym w Europie Wschodniej, która będzie mogła nadawać pewien ton na naszych rynkach – nie tylko polskim, ale naszych rynkach sąsiednich – wskazał Tchórzewski.

PKN Orlen posiada m.in. sześć rafinerii, w tym trzy w Polsce (w Płocku, Trzebini i Jedliczu). Grupa Lotos to właściciel zlokalizowanej w Gdańsku jednej z najnowocześniejszych europejskich rafinerii.

Orlen na koniec marca miał 1783 stacje w Polsce, a Lotos 493.

NRG, IAR, PAP, jk