Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 24.07.2019

Kopalnie nie odchodzą do lamusa. Dzięki metanowi, uzyskiwanemu z pokładów węgla

Najnowsze technologie pozwalają na dalsze wykorzystywanie węgla w energetyce, tyle że w czystszej i bardziej przyjaznej dla środowiska formie – dzięki wydobywanemu z jego pokładów metanu. W Gilowicach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pozyskuje gaz właśnie ze złóż węgla.
Posłuchaj
  • W przyszłym roku metan wydobywany z pokładów węgla w Gilowicach na Górnym Śląsku ma trafić do lokalnej sieci gazowej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi tam od kilku lat projekt Geo-Metan. /IAR/.
  • Podczas prezentacji efektów projektu, zwanego Geo-Metanem, prezes spółki Piotr Woźniak powiedział, że najnowsze szacunki dotyczące zasobów metanu w pokładach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym są wyższe niż dotychczasowe./IAR/.
  • metan 3.mp3

I właśnie metan wydobywany z pokładów węgla w Gilowicach na Górnym Śląsku zasili w drugiej połowie przyszłego roku lokalną sieć gazowniczą. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kończy tam testy produkcyjne.

Węgiel nie odchodzi do lamusa: gaz z jego pokładów poprawi bilans energetyczny

Wicepremier Jacek Sasin powiedział podczas wizyty mówił w Gilowicach na Górnym Śląsku, że w najbliższych dziesięciu latach dzięki wydobyciu metanu z pokładów węgla nadal jedna czwarta gazu będzie pochodziła z krajowych źródeł. W Gilowicach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pozyskuje gaz właśnie ze złóż węgla.

Jak mówił wicepremier, dzięki temu projektowi - pod nazwą Geo-Metan - jest szansa na zwiększenie krajowego wydobycia gazu o nawet miliard do półtora miliarda metrów sześciennych rocznie.

Rośnie zużycie gazu w Polsce

Jacek Sasin podkreślił, że w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na paliwo gazowe. Obecnie jego zużycie wynosi ponad 18 miliardów metrów sześciennych rocznie, ale w najbliższych dziesięciu latach może wzrosnąć do około 20 miliardów.

Wicepremier przekonywał, że w dzięki wykorzystaniu metanu z węgla, w perspektywie tej dekady nadal jedna czwarta gazu zużywanego w Polsce będzie pochodziła ze źródeł krajowych.

PGNiG chce wykorzystać metan w swojej sieci gazowej

Podczas prezentacji efektów projektu, zwanego Geo-Metanem, prezes spółki Piotr Woźniak powiedział, że najnowsze szacunki dotyczące zasobów metanu w pokładach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym są wyższe niż dotychczasowe.

Szacuje się, że na Śląsku znajduje się nawet 193 mld m sześc. metanu

Prezes PGNiG powiedział, że spółka patrzy na Górnośląskie Zagłębie Węglowe jak "na jedno wielkie złoże gazu ziemnego", a wydobywany tu metan jest wysokokaloryczny, więc nadaje się do tłoczenia bezpośrednio do sieci gazowej.

Piotr Woźniak zaznaczył też, że dotychczasowe szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego mówiły o tym, że w tym zagłębiu jest 170 miliardów metrów sześciennych metanu. Najnowsze, zawarte w publikacji, która - jak wskazał prezes - jest jeszcze w druku, mówią o 193 miliardach metrów sześciennych.

− I sądzę, że z postępem udokumentowania zarówno złóż węgla, jak i naszej aktywności te szacunku będą rosły - ocenił Piotr Woźniak. Jak zaznaczył, nie jest to równoznaczne z tym, że metan uda się wydobyć w całości.

PGNiG podpisze kontrakty na wydobycie metanu z kolejnymi kopalniami

Prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że w najbliższych dniach spółka powinna podpisać umowę na pozyskanie metanu ze złóż kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. To będzie kolejne takie porozumienie z Polską Grupą Górniczą. W lutym podpisano umowę dotyczącą ujęcia metanu z pokładów węgla kamiennego należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice.

Projekt Geo-Metan jest realizowany od 2016 roku. Wiercenia zakończono dwa lata później, a od lutego tego roku PGNiG prowadzi testy produkcyjne. Wstępne wyniki są na tyle obiecujące, że spółka postanowiła wybudować Ośrodek Zbioru Gazu, z którego metan trafi do lokalnej sieci gazowniczej. Ośrodek ma zostać uruchomiony w drugiej połowie przyszłego roku.

Rozwój krajowego wydobycia gazu to nie jedyny cel programu Geo-Metan, który PGNiG realizuje wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG). Metan jest obecnie poważnym problemem dla górnictwa węgla kamiennego – gaz uwalniany w trakcie prac górniczych grozi wybuchem lub zapaleniem, a jego usuwanie spowalnia tempo prac wydobywczych i podnosi ich koszty.

Jednocześnie metan jest agresywnym gazem cieplarnianym, większość gazu gromadzącego się w kopalniach jest później emitowana do atmosfery. W ramach programu Geo-Metan PGNiG i PIG chcą sprawdzić, na ile usunięcie metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem ich eksploatacji pozwoli ograniczyć te trudności. W tym celu w lutym 2019 roku PGNiG podpisało umowę o współpracy z Polską Grupą Górniczą.

Umowa przewiduje wykonanie systemu otworów i ujęcie metanu z pokładów węgla należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice. Spółki uzgodniły już plan wierceń, natomiast PGNiG wystąpiło o zgody administracyjne na rozpoczęcie prac

IAR, PAP, komunikat PGNiG, jk