Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 14.01.2021

Polska droga do paliwa wodorowego uwzględni potrzeby i konkurencyjność gospodarki

Z czego w przyszłości będziemy produkować prąd, czyli o przyszłości polskiej energetyki, opartej m.in. na wodorze, mówił w radiowej Jedynce wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Dzisiaj do konsultacji społecznych skierowany został projekt polskiej strategii wodorowej, które to paliwo ma szansę w XXI wieku zastąpić tradycyjne źródła energii.


WODÓR twitter - PKN ORLEN.jpg
Polska Strategia Wodorowa. Rząd planuje przyjąć dokument w I kwartale

Zastąpienie wodorem tradycyjnych paliw nie nastąpi od razu

Tyle że – jak podkreśla gość radiowej Jedynki – do tego jest jeszcze długa droga, nie stanie się to od razu.


Posłuchaj
05:18 blazej 14.mp3 Z czego w przyszłości będziemy produkować prąd, czyli o przyszłości polskiej energetyki, opartej m.in. na wodorze, mówił w radiowej Jedynce wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 

- Technologie wodorowe są wciąż dość drogie i – podobnie jak w innych sektorach technologicznych – przekroczenie progu dostępności dla wszystkich uczestników rynku musi jeszcze trochę potrwać, mówi wiceminister.

Paliwo wodorowe będzie powstawać m.in. na morskich farmach wiatrowych

Jak jednocześnie zapewnia, w najbliższych latach będziemy rozwijać odnawialne źródła energii, takie jak np. energetyka wiatrowa. O poparciu tego kierunku świadczy fakt, że wczoraj senat przyjął ustawę o promowaniu morskiej energetyki wiatrowej.

Zielona energia to dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Wiceminister wyjaśnia, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej z wykorzystaniem elektrolizerów (wytwarzających wodór) służyć będzie nie tylko wytwarzaniu zielonej energii, ale pozwoli na ożywienie wielu obszarów gospodarczych – portów, usług geologicznych, budowlanych.


wiatrak farma wiatrowa free shut 1200.jpg
Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych

- Przewidujemy, że do roku 2040 w tym obszarze powstanie ponad 77 tys. nowych miejsc pracy, a sama wartość projektu wyniesie ponad 130 mld zł – mówi gość Jedynki.

- To pozwoli nam na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju, przy zachowaniu warunku zeroemisyjności i neutralności klimatycznej, zgodnie z ochroną rynku i konkurencyjności gospodarki, podkreśla Ireneusz Zyska.

Błażej Prośniewski, jk