Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 22.12.2014

"Proteus" - pogromca nowotworów

Waży 240 ton, a precyzyjnie może trafić w nowotwór i zniszczyć go nie uszkadzając zdrowych komórek ciała.
Cyklotron Proteus Cyklotron Proteus Ewa Chyra/PR
Posłuchaj
  • Leczą raka protonami (materiał przygotowała Ewa Chyra/Jedynka)
Czytaj także

W Krakowie leczą raka protonami

Na razie mogą korzystać jedynie pacjenci chorzy na nowotwór oka. Na zielone światło czeka jednak nowoczesne urządzenie o nazwie "stanowisko Gantry", które pozwoli niszczyć guzy w całym ciele. Leczenie protonami umożliwia cyklotron - gigantyczna maszyna, z której na co dzień korzystają fizycy jądrowi w Centrum Cyklotronowym Bronowice.

Cyklotron kontra nowotwór

Waży 240 ton, a precyzyjnie może trafić w nowotwór i zniszczyć go nie uszkadzając zdrowych komórek ciała. Na tym polega cała tajemnica cyklotronu, z którego do poszczególnych stanowisk terapeutycznych biegną protony – tłumaczy prof. Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. – Jeżeli mamy na określonej głębokości nowotwór, możemy tak dobrać parametry wiązki protonowej, np. jej energię, żeby ta wiązka weszła do ciała nie uszkadzając zdrowych tkanek i zostawiła swoją niszczącą energię na pewnej głębokości.

Przygotowania do zabiegu

W Centrum Cyklotronowym Bronowice działa już stanowisko do terapii nowotworów oka. Choć sam zabieg trwa zaledwie minutę, to przygotowania są znacznie dłuższe – mówi dr Jan Swakoń, kierownik  Samodzielnej Pracowni Radioterapii Protonowej Oka. – Na pierwszej wizycie dla pacjenta przygotowywany jest system unieruchamiania oraz zbierane są dane niezbędne do wykonania planu napromieniania.

Cyklotron jest całkowicie zmechanizowany – informuje Tomasz Kajdrowicz, kierownik Samodzielnej Pracowni Gantry. – Za pomocą ręcznego sterownika można obracać Gantry oraz pozycjonować pacjenta.

Koszty i rola NCBR

Całkowity koszt budowy Centrum Cyklotronowego Bronowice to blisko 240 mln zł, z czego ponad połowa pochodzi z unijnego dofinansowania w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Nad innowacjami czuwa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które rozdysponowuje środki unijne.

(ut)