Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 19.02.2014

"Każdą osobę musimy traktować jak potencjalnie zarażoną"

Zakażenie wirusem HCV przez bardzo długi okres czasu przebiega bezobjawowo, dlatego choroba ta nazywana jest "wirusową bombą zegarową" lub "cichą epidemią". - Zdarza się, że pacjenci, którzy się do nas zgłaszają mają już bardzo zaawansowane stadium choroby - mówi Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Uniwersytety Medycznego w Lublinie.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Każdą osobę musimy traktować jak potencjalnie zarażoną" (Reportaż/Trójka)
Czytaj także

Do zakażenie wirusem dochodzi poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej. - Wszędzie tam, gdzie wykonywane zabiegi związane z przecięciem, nakłuciem skóry, jak w gabinetach stomatologicznych, czy gabinetów tatuażu, może dojść do zakażenia. Nie wiemy, kto z naszych pacjentów jest zakażony. Nie każdy, bowiem o tym mówi, nie każdy o tym wie. Każdą osobę musimy traktować jak potencjalnie zarażoną. Dbając o bezpieczeństwo pacjenta czy klienta dbamy też o swoje bezpieczeństwo - podkreśla Mirosława Półgrabia, specjalista do spraw promocyjno-szkoleniowych.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Z powodu długiego okresu bezobjawowego przebiegu choroby trudno jest zapanować nad szerzeniem się zakażeń wirusem HCV, dlatego powstał „Program zapobiegania HCV”. Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Projekt jest dofinansowany w ramach Szwajcarsko- Polskiego Programu Współpracy.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Eweliny Karpacz–Oboładze "Groźne HCV".

Do słuchania "Reportaży" w Trójce zapraszamy od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(gs)