Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 25.11.2010

Pomysł na Lanckoronę

Dawniej raj dla letników, dziś miasteczko z potencjałem. Władze i mieszkańcy Lanckorony odkrywają i chronią dziedzictwo kulturowe regionu.
Pomysł na Lanckoronęfot. lanckorona.pl
Posłuchaj
  • Pomysł na Lanckoronę
Czytaj także

Lanckorona to doskonałe miejsce dla malarzy, pisarzy, muzyków. - Artyści odkryli Lanckoronę w latach 60. Tu jest ta inność, której się poszukuję, jest miejsce na refleksję – mówi jeden z mieszkańców.

Po roku 1989 zaczęto się zastanawiać nad wizerunkiem miejscowości. Postawić na masową turystykę, która przyniesie pewny dochód, czy na lokalną działalność i tworzenie dobrego miejsca do życia dla jego mieszkańców?

Dzięki wizji pani wójt, jej inspiracji i motywacji, mieszkańcy Lanckorony włączyli się w budowanie statusu swojego miasteczka.

Lokalny ośrodek kultury stworzył projekt „Lanckorona - interpretacja lokalnego dziedzictwa kulturowego”, który realizowany jest z Funduszu Wymiany Kulturalnej Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. - Składa się on z równorzędnych czterech filarów: badania archeologiczne, Archiwum Lanckorońskie, część kulturalna i budowanie strategii – mówi pani Agnieszka Łucka-Puka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Część czwarta - strategia ochrony i wykorzystania dziedzictwa kulturowego, ma być głęboko osadzony w świadomości mieszkańców. – Bardzo bym chciał, żeby dziedzictwo kulturowe stało się częścią ekonomii, to mogą być zarówno usługi skierowane w stronę turysty, czy jakiś produkt regionalny – mówi współautor projektu.

Okazuje się, że mieszkańcy są największymi fanami Lanckorony. Garncarz i jego żona dbają o drewniane domy, właścicielka apteki organizuje wystawy poświęcone twórcom ludowym, a właściciele pensjonatu podkreślają znaczenie historii. Pani listonosz natomiast zachwala piękne widoki i okolice. - Mieszkałam tylko rok w blokach i uciekłam – podkreśla.


W gminie działa wiele lokalnych organizacji, odbywają się warsztaty i wydarzenia artystyczne. Mieszkańcy są ich odbiorcami, ale też współorganizatorami, a czasem nawet gwiazdami. Nie dziwi więc, że na konsultacje w sprawie opracowania gminnego programu ochrony i wykorzystania dziedzictwa kulturowego gminy, mógł przyjść każdy.


Ile stopni różnicy w poziomach ma lanckoroński rynek, jaki jest główny produkt tradycji lokalnej i co kryją karty historii? Aby wysłuchać całego reportażu przygotowanego przez Magdę Skawińską wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce powyżej.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)

Reportaży o projektach współfinansowanych z Mechanizmów: Norweskiego i EOG, będzie można wysłuchać na antenie Trójki w każdą środę o 18.15. Poruszone zostaną tematy m.in. edukacji ekologicznej w ramach sieci harcerskich centrów nauczania, o promocji sztuki twórców niepełnosprawnych, czy o warsztatach z młodzieżą metodą dramy stosowanej, uznawanej za jedną z najskuteczniejszych metod edukacji społecznej!