Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 30.11.2010

Pogotowie dla poturbowanych dzikusów

Tu każde zwierzę ma swoją historię, zazwyczaj traumatyczną. W Leśnym Pogotowiu znajdują pomoc medyczną, wyżywienie i troskliwą opiekę.
Jacek Wąsiński z sarenkamiJacek Wąsiński z sarenkamifot. swiatzwierzetom.pl/Jacek Wąsiński

Do schroniska działającego przy Nadleśnictwie Katowice, co roku trafia kilkaset dzikich zwierząt poszkodowanych w wypadkach drogowych, porażonych prądem czy postrzelonych.

Leśne Pogotowie nie jest ogrodem zoologicznym. – Nie nastawiamy się tu na zwiedzających, nie ten cel i nie ta idea nam przyświecają – podkreśla Jacek Wąsiński, leśnik prowadzący schronisko.

W reportażu Ewy Michałowskiej tłumaczy, że ośrodek służy temu, by zwierzę wychować, wyleczyć i wypuścić na wolność. Nie wszystkim się to uda, np. orlik krzykliwy z uszkodzonym skrzydłem będzie musiał zostać w Pogotowiu na stałe. – Tym, które nie mogą wrócić na wolność staramy się stworzyć takie warunki, żeby się tu u nas czuły jak najlepiej - mówi Jacek.

Nawet te zwierzaki mają swoje zadania do spełnienia. Żbik urodzony w niewoli służy dla celów edukacyjnych. – Żeby dzieci wiedziały, że w Polsce żyją wspaniałe dzikie koty, bardzo rzadkie, takie jak rysie i żbiki – tłumaczy Wąsiński. Rysie z uszkodzonym wzrokiem występują w filmach przyrodniczych, a kucyk Amigo, bociany i kózki, rozweselają całe towarzystwo.

Gdy Jacek się zbliża słychać podekscytowane sapania, klekotania, parskania i piski. Nikogo nie dziwi, gdy leśnik woła do żurawia – Jasiek, nie wolno, trzeba być dżentelmenem!. Tu każde zwierzę ma swoje imię.

Wąsiński wspomina, że na początku było ciężko, brakowało pieniędzy i wsparcia. Mimo tych przeszkód, schronisko działa już od 19 lat. - Myślę, że to jest dar, który dostałem od Pana Boga, że mogę się zajmować tymi zwierzętami, to taki prezent dla mnie – podsumowuje.

Jak się dogaduje wydra z bocianem? Jak to się stało, że Jacek Wąsiński założył Leśne Pogotowie i co go najbardziej denerwuje w zachowaniu ludzi, którzy nie szanują natury?

Aby wysłuchać całego reportażu "Pogotowie dla poturbowanych dzikusów" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce powyżej.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)