Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 15.06.2011

Pocztowy uśmiech od ucha do ucha

- Droga Martynko, życzymy Ci szybkiego powrotu do zdrowia - rozpoczęli swój list uczniowie pierwszej klasy. Zapytamy – cóż w tym dziwnego, zwyczajny list do koleżanki. A jednak, chodzi tu o pocztę niezwykłą, bo marzycielską!
Pocztowy uśmiech od ucha do uchaźr. marzycielskapoczta.pl
Galeria Posłuchaj
  • Reportaż "Marzycielska poczta"
Czytaj także

Twórcy listu nie znają jego adresatki, nigdy Martynki nie spotkali. Ale łatwo im sobie wyobrazić dziewczynkę sześcioletnią, która lubi rysować, malować, bawić się z bratem, bo przecież ich dzieciństwo wygląda podobnie. Różni ich tylko zdrowie, Martynka choruje na białaczkę limfoblastyczną.

- Kiedy Martynka zachorowała i nie mogła już chodzić do przedszkola jej koleżanki i koledzy zaczęli rysować dla niej kartki. Sprawiało jej to tak wielką radość, dawało poczucie, że nie zapomniano o niej – wspomina mama dziewczynki.

Obecnie Martynka jest jednym z wielu chorych dzieci objętych akcją "Marzycielska poczta" koordynowaną przez Fundację Dobry Uczynek.

- Jakie może być następne zdanie w naszym liście? – pyta pierwszoklasistów wychowawca. Cała klasa wspólnie pracuje nad kartką dla przewlekle chorego dziecka. Sprawia im to wielką radość, ale zadowolenia tej, która otrzyma przesyłkę nie da się z niczym porównać.

- Kiedy przychodzi listonosz z kartkami na buźce Martyni pojawia się uśmiech od ucha do ucha – opowiada mama dzielnej bohaterki reportażu Marty Rebzdy. Dla Martynki oraz pozostałych dzieci, które mają swoje profile na portalu marzycielskapoczta.pl, listy od rówieśników to często jedyny kontakt z kimś spoza najbliższej rodziny i personelu medycznego. - W tych listach są bardzo miłe słowa i od nich się zawsze wzruszam – przyznaje Martynka.

Po zakończonej pracy uczniowie idą na pocztę wysłać list. Za kilka dni w skrzynce znajdzie go Martynka. – Jeeeest! – zawoła jak zawsze, a uśmiech niezawodnie zagości na jej twarzy.

Aby poznać historię Martynki i dowiedzieć się jaką bajkę napisali do niej pierwszoklasiści, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

''

(asz)