Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 27.07.2011

Potencjał bloków

Ogród na dachu, poezja na elewacji, sąsiedzkie spotkania. To tylko niektóre z pomysłów na rewitalizację miejskich blokowisk.
Potencjał blokówźr. pospoliteruszenie.com/ Grzegorz Drzymała
Posłuchaj
  • Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze, 26 lipca
Czytaj także

Dla Marleny Happach ze Stowarzyszenia Odblokuj mieszkanie w bloku jest rodzajem ekologii. Powstrzymuje sie w ten sposób rozlewanie się miasta.

- Dziś panuje taka opinia, że w tych blokach nie wypada mieszkać. Jeśli ktoś się dorobił powinien z blokowiska się wynieść – mówi w reportażu "Pokolenie remontu" Eweliny Karpacz-Oboładze.

Jako architekt dostrzegła, że piękne, innowatorskie osiedla są nieco oderwane od rzeczywistości. Tymczasem oblicze miasta to głównie bloki, zaczęła się więc zastanawiać, co mogłoby je zmienić. – Bardzo szybko przekonałam się, że najważniejsze działania nie ograniczają się jedynie do architektury, ale dotyczą ludzi. W stowarzyszeniu interesują nas bloki i wszelkie aspekty związane z ich otoczeniem – wyjaśnia.

Łukasz Rostkowski L.U.C., który jest inicjatorem akcji "Pospolite ruszenie" podkreśla, że aby walczyć ze szpetotą blokowisk nie wystarczy pomalować budynków w ciekawe wzory. – Do tego dochodzi ogromna ilość billboardów ze zniczami czy kiełbasą, reklam zaśmiecających centra miast, po prostu kompletny chaos architektoniczny - podkreśla.

Do akcji dołączył także drugi artysta - Sokół z Warszawy. A także wielu lokalnych działaczy, którzy, choć w małej skali, starają się zmieniać oblicza kilkudziesięcioletnich blokowisk.


W reportażu wypowiadał się także Wojciech Kubrakiewicz, wykładowca warszawskiej ASP, działacz Stowarzyszenia Odblokuj.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

(asz)

''