Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 06.12.2012

Polscy lekarze niczym doktor Quinn

- Zawsze z dużym zainteresowaniem śledziłam to, co robią osoby czy organizacje, którzy jeżdżą do Azji, Afryki pomagać innym, ale sądziłam, że potrzebne są do tego szczególne cechy. Dopóki ich nie spotkałam
Doktor Konrad podczas pracyDoktor Konrad podczas pracyfot. z archiwum Konrada Rylskiego
Galeria Posłuchaj
  • Reportaż Joanny Bogusławskiej "Chcemy pomagać"
Czytaj także

- To zdjęcie rozłożyło polski sanepid na łopatki, widać na nim, że używam whiskey, by zdezynfekować narzędzia - opowiada z uśmiechem dr Konrad Rylski, dentysta, który leczył zęby w Kamerunie. W takich warunkach on i koledzy z zespołu usunęli ponad 2000 zębów, bez żadnych powikłań.

Stomatolodzy nie są jedynymi specjalistami z Polski, którzy chcą pomagać w Afryce. Do współpracy z dr Rylskim przystąpiły dr Iwona Filipecka - okulistka oraz optometrystka Agnieszka Lembowicz.

Podróż przez Afrykę, jakiej nie znały, kilkanaście godzin pracy każdego dnia i smutek, gdy diagnoza odbierała pacjentom nadzieję to doświadczenia, ajkich nie zapomną. Mimo problemów okulistce udało się przebadać wzrok ponad 1000 kameruńskich dzieci i wielu dorosłych. 90 młodym Kameruńczykom przepisała okulary, które zostały przygotowane w Polsce i przesłane do Kamerunu po jej powrocie z wyprawy.

Święta bez granic - charytatywna akcja Trójki i PAH >>>

- Dzięki temu, że pojechałam do Kamerunu udało mi się trochę "zatrzymać", zobaczyłam jak ludzie są tam szczęśliwi, mimo wszystko. Dziś cała moja rodzina włącza się w niesienie pomocy - dodaje dr Filipecka.

Jakie zawodowe dramaty przeżywali w Kamerunie? Co na zawsze pozostanie w ich pamięci? Posłuchaj całego reportażu Joanny Bogusławskiej "Chcemy pomagać".

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.