Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 02.04.2014

Zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne to zakupy, które są finansowane z publicznych środków. Pojawiają się w każdej dziedzinie życia gospodarczego, a reguluje je ustawa - Prawo zamówień publicznych.
Małgorzata Stachowiak, Grupa Doradcza Sienna.Małgorzata Stachowiak, Grupa Doradcza Sienna.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Czym są zamówienia publiczne, jakie przepisy je regulują i ich znaczenie wyjaśnia Małgorzata Stachowiak z Grupy Doradczej Sienna. /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Według ustawy, poprzez zamówienia publiczne należy rozumieć umowy, które są zawierane pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, natomiast ich przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Mogą  to być np. zakupy sprzętu komputerowego dla instytucji państwowych czy dla urzędu miasta, zakup sprzętu medycznego dla szpitali, ale też zamówienie wykonania odcinka autostrady, czy też dostawy dla wojska.

Celem ustawy  Prawo zamówień publicznych jest przede wszystkim ochrona konkurencji.  Ponieważ zamówienia publiczne stanowią  od 8 do 12 proc. wydatków PKB, mają ogromny wpływ na rynek i całą gospodarkę.  Dlatego istnieje potrzeba dopuszczenia do udziału w nich jak największej liczby podmiotów, które są zdolne do wykonania danego zamówienia. Ten cel jest realizowany przez wprowadzenie odpowiednich procedur wydatkowania pieniędzy.

Trybów udzielania zamówień jest sporo, ale najbardziej popularnym i powszechnie stosowanym jest przetarg nieograniczony, dlatego zamówienia publiczne kojarzą się z przetargiem. W Polsce organizuje się ponad 200 tys. przetargów rocznie, ale tych największych jest stosunkowo niewiele.

Na tak dużą liczbę przetargów rocznie wnoszonych jest ok. 2 tys. odwołań. W jednym przetargu może pojawić się kilka procedur odwoławczych.

Grażyna Raszkowska