Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 18.06.2014

Emerytura obywatelska

Emerytura obywatelska to świadczenie, które otrzymują wszyscy obywatele danego kraju, dochodząc do określonego wieku emerytalnego. Wypłacana jest w tej samej wysokości, niezależnie od tego, ile w ciągu życia emeryt pracował i ile odprowadził składek.
Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.Polskie Radio

Zaletą emerytury obywatelskiej jest fakt, że koszty obsługi systemu są niższe i sam system jest o wiele prostszy. W obecnym systemie, kiedy obowiązują indywidualne konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, i na tych kontach księgowane są wszystkie składki, mamy do czynienia również z odpowiednio rozbudowanym instrumentarium. I tu nie chodzi tylko o ZUS, ale również o to, że mamy do czynienia z odpowiednim wysiłkiem, który muszą wykonać na przykład pracodawcy, przekazując składki swoich pracowników do systemu.

Wadą emerytury obywatelskiej jest uniezależnienie wysokości emerytury od wpłaconych w ciągu życia podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli by przyjąć, że każdemu z obywateli przysługuje na emeryturze taka sama wysokość świadczenia, to należy się spodziewać, że bardzo wiele osób będzie uważało takie rozwiązanie za niesprawiedliwe.

Istnieje też zagrożenie polegające na tym, że skoro wysokość świadczenia zależy tylko od polityków, to można spodziewać się nacisków społecznych by stawka emerytury była możliwie jak najwyższa. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę emerytów w stosunku do osób pracujących, to taka sytuacja mogłaby zagrozić stabilności systemu emerytalnego.
Arkadiusz Ekiert

 

 

''