Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 19.06.2014

Deficyt budżetowy

Deficyt budżetowy jest to ujemne saldo pomiędzy dochodami a wydatkami państwa. - Oznacza to, że państwo wydaje więcej niż zarabia – tłumaczy Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl.
Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl.Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Co to jest deficyt budżetowy, jakie ma znaczenie dla gospodarki i obywatela, tłumaczy Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Czasami deficyt powstaje nie dlatego, że państwo nie potrafi dobrze policzyć ile zarabia i ile wydaje. Przyczyną deficytu mogą być również większe koszty stałe, które należy ponieść, by państwo mogło dalej funkcjonować – przykładem mogą być wydatki związane z klęskami żywiołowymi.

W 2014 r deficyt budżetowy miał wynieść 46-47 mld zł. Jest to blisko dolnej granicy, która wynosi 3 proc. PKB. Praktyka pokazuje, że w większości krajów zapisuje się wyższy deficyt. A to dlatego, jak wyjaśnia Piechowiak, by móc się później ewentualnie pochwalić lepszym wynikiem.

W tym roku prawdopodobnie deficyt w Polsce będzie mniejszy niż zapisano. To między innymi dlatego, że udało się pozyskać dużo środków w ramach reformy OFE.

Na przyszły rok zapisano deficyt budżetowy na poziomie 47 mld zł – a  zdaniem ekonomisty - na taką kwotę mogą wpłynąć działania związane ze zwiększeniem obronności państwa, ale możliwe też, że w końcu pojawią się podwyżki dla administracji państwowej.

Dominik Olędzki

 

 

''