Logo Polskiego Radia
Trójka
Katarzyna Rogowska 14.01.2021

Pierwsza "Podróż na Księżyc" w Trójce

"Podróż na Księżyc" na "Scenie Teatralnej Trójki" zaprezentujemy po raz pierwszy, choć swoją premierę miała w Programie 2 Polskiego Radia w 2014 roku. Słuchowisko w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz rok później otrzymało Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

To zarazem druga sztuka Moniki Milewskiej, którą przypominamy w cyklu "Perły z Archiwum Polskiego Radia". Wcześniej powtórzyliśmy jej "Latawca z betonu" czyli zamówione przez nas słuchowisko. Przypominaliśmy także, podsumowując rok 2020, sztukę wyreżyserowaną przez Annę Wieczur-Bluszcz – pokonkursowy ("Nasłuchiwanie. Gościnność") "Pacierz Nościerz".

Już przywołane wyżej tytuły pokazują, jak bardzo różne mogą być – pod każdym względem – słuchowiska. "Podróż na Księżyc" nie mogła była powstać jako trójkowy teatr z powodu obszerności scenariusza. Na prawach wyjątku zdecydowaliśmy się ją przedstawić na "Scenie Teatralnej Trójki". Nie mieści się ona w ramach czasowych STT.

Od lewej: Przemysław Bluszcz, Maciej Kubera, Anna Milewska i Anna Wieczur-Bluszcz  Foto: Archiwum prywatne Od lewej: Przemysław Bluszcz, Maciej Kubera, Monika Milewska i Anna Wieczur-Bluszcz Foto: Archiwum prywatne

A jest to historia wymarzona na koniec tych wyjątkowych ferii, "dla dorosłych i dla dzieci", dystansująca nas do tego, co nas ogranicza, osacza, nie pozwala normalnie żyć, pracować i odpoczywać, także – swobodnie podróżować. To – prawdziwa nasza "księżycowa" wyprawa na początku 2021, roku, z którym wiążemy tyle nadziei.

Oto w Wigilię Bożego Narodzenia na dworcu w Paryżu spotykają się "ojcowie" kina. Spotkanie to wyobraziła sobie Monika Milewska, autorka, z pasją podróżująca w czasie i w fantazji (np. "Latawcem z betonu"). Nie było to więc spotkanie prawdziwe, ale… możliwe. Obaj główni bohaterowie urodzili się w latach 60. XIX wieku. Louis Jean zmarł w 1948 roku, Georges – 10 lat wcześniej.

Słuchowisko zachwyca na każdym poziomie. "Z myszką", ale – jakże eleganckie, wysmakowane, piękne. Z tym większą przyjemnością zapraszamy.

***

Lata 30. XX wieku. Na paryskiej stacji kolejowej spotykają się Georges Méliès – iluzjonista, reżyser i producent filmowy, nazywany "magiem kina" i "czarodziejem ekranu" – z Ludwikiem Lumière, wynalazcą (wraz z jego bratem Augustem) kinematografu.

Dwie różne osobowości zarażone jedną pasją, realizujące swoje marzenia z różnych powodów i pobudek, wedle własnej filozofii i doświadczeń.

Rozmowa obu twórców, pełna wspomnień, odsłania historię i narodziny kina, jego magię i możliwości.

"Podróż na księżyc" przyniosła Monice Milewskiej II nagrodę w konkursie rozpisanym w 2013 r. z okazji 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Przed autorami postawiono zadanie napisania słuchowisk o szeroko pojętej tematyce współczesnej, ale także odwołujących się do wydarzeń historycznych lub inspirowanych faktami i dokumentami. Jury (Paweł Łysak – przewodniczący, Małgorzata Semil, Zofia Sieradzka, Ewa Stocka-Kalinowska oraz Maciej Wojtyszko) wyłoniło zwycięskie teksty spośród 37 nadesłanych prac.

Anna Milewska Foto: Archiwum prywatneMonika Milewska Foto: Archiwum prywatne

Monika Milewska - "Podróż na księżyc"

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Anna Wieczur-Bluszcz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Obsada: Jerzy Radziwiłowicz (Ludwik Lumière), Jan Englert (Georges Méliès), Elisabeth Duda (Głos z megafonu), Głosy z przeszłości: Stanisław Brudny (Ojciec Mélièsa), Elżbieta Kępińska (Matka Mélièsa), Janusz Wituch (Uliczny krzykacz), Stanisław Elsner Załuski (Ojciec Lumière’a), Adam Bauman (Dziennikarz), Paweł Szczesny (Dyrektor teatru), Artur Janusiak (Zbieracz złomu), Stefan Knothe (Właściciel Grand Café), Przemek Bluszcz (Narrator)

***

Na "Scenę Teatralną Trójki" w niedzielę (17 stycznia) o godz. 20.05 zapraszają Barbara MarcinikKuba Sadowski – wydawca.

Barbara Marcinik

tagi: