Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 23.04.2014

Rozpoczął się egzamin gimnazjalny 2014. Dziś pierwszy dzień!

Dla 379 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjum było to bardzo ważne wydarzenie w ich edukacyjnym życiu. W środę napisali egzamin z wiedzy humanistycznej.
Uczniowie gimnazjum nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim piszą egzamin gimnazjalnyUczniowie gimnazjum nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim piszą egzamin gimnazjalnyPAP/Lech Muszyński

Egzamin gimnazjalny 2014: najważniejsze informacje>>>
Egzamin gimnazjalny 2014: hamonogram>>>

Na początku uczniowie zmierzyli się z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na jego rozwiązanie mieli godzinę. O godz. 11 rozpoczęła się druga część - egzamin z języka polskiego. Na jego napisanie gimnazjaliści mieli półtorej godziny.
x-news.pl, TVN24

Egzamin gimnazjalny 2014. Histori i WOS - pytania>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Historia i WOS - arkusze>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Historia i WOS - opinie uczniów>>>

Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - pytania>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - arkusze>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - opinie>>>
W czwartek przyroda i matematyka, w piątek: język obcy

W czwartek gimnazjalistów czekają kolejne egzaminy. O godzinie 9:00 rozpocznie się godzinny test z przedmiotów przyrodniczych. O 11:00 trzeba będzie rozwiązywać zadania z matematyki. Uczniowie będą mieć na to 90 minut.
Egzamin gimnazjalny 2014. Matematyka - jakich zadań się spodziewać?

Egzamin gimnazjalny 2014. Nie znasz odpowiedzi? Strzelaj!>>>

Egzamin gimnazjalny 2014. "Nie uczyłem się, ale i tak zdam">>>

Trzeci dzień egzaminów to testy z języka obcego. O godzinie 9:00 napiszą egzamin na poziomie podstawowym z jednego, wybranego przez siebie języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Ta część dotyczy tych gimnazjalistów, którzy danego języka zaczęli uczyć się w gimnazjum. Jeżeli jest to jednak kontynuacja nauki ze szkoły podstawowej, wtedy uczeń musi też napisać egzamin na poziomie rozszerzonym. Ten rozpocznie się o godzinie 11:00. Oba poziomy egzaminów z języka obcego trwają 60 minut.

Kto może pisać dłużej?

Część uczniów będzie mogła pisać sprawdzian nieco dłużej. Chodzi o te dzieci, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego. I tak będą mogły pisać 20 minut dłużej w przypadku historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych oraz języka obcego na poziomie podstawowym. Pół godziny więcej dostają na języku obcym na poziomie rozszerzonym, a trzy dodatkowe kwadranse w przypadku języka polskiego i matematyki.

Co zabrać na egzamin?

Na egzamin uczeń (słuchacz) przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno używać kalkulatora. Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Wyniki z egzaminu gimnazjalnego są ważne dla przyszłości edukacyjnej uczniów. Będą one brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

<<<Czytaj więcej o egzaminie gimnazjalnym 2014>>>

IAR,PAP,kh,kk