Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 23.04.2014

Egzamin gimnazjalny 2014. Po historii i WOS-ie. Jakie były pytania?

O godz. 9 blisko 380 tys. uczniów klas trzecich gimnazjów w całym kraju przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego 2014 z części humanistycznej.
Uczniowie gimnazjum nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim piszą egzamin gimnazjalnyUczniowie gimnazjum nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim piszą egzamin gimnazjalnyPAP/Lech Muszyński
Galeria Posłuchaj
  • Gimnazjaliści oceniają część humanistyczną (historia i WOS). Relacja Moniki Chrobak (IAR)
Czytaj także

W pierwszej części egzaminu gimnazjalnego uczniowie zmierzyli się z zadaniami z historii i wiedzy o społeczeństwie. W sumie musieli odpowiedzieć na 24 pytania. Niektóre z nich wymagały uporządkowania wydarzeń historycznych w porządku chronologicznym, inne - odpowiedzenia na pytanie, czy przytoczone zdania są prawdziwe lub fałszywe.
Egzamin gimnazjalny 2014: część humanistyczna - arkusze>>>
Uczniowie musieli wykazać się również umiejętnością wnioskowania. Takim wydarzeniom jak podróże Krzysztofa Kolumba, Vasco da Gamy i Ferdynanda Magellana przyporządkowywali ich skutki. Było też wiele pytań o władców polskich. Na karcie egzaminacyjnej uczniowie znaleźli także zadania dotyczące dwudziestowiecznego ruchu na rzecz emancypacji kobiet oraz Rady Komisarzy Ludowych. Pojawiły się również pytania o Konstytucję Rzeczpospolitej.
Jednym z ostatnich zadań było zinterpretowanie wykresu wskaźnika inflacji w Polsce oraz wskazanie, do czego zachęca przedstawiony na arkuszu obrazek.
Dla uczniów z Akademickiego Gimnazjum w Nowym Sączu egzamin gimnazjalny z historii i wiedzy o społeczeństwie nie był trudny. Jak stwierdzili w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, nic ich nie zaskoczyło.
x-news.pl, TVN24
Egzamin gimnazjalny 2014: część humanistyczna>>>

Egzamin gimnazjalny z wiedzy humanistycznej rozpoczął się o godz. 9. Jako pierwszy uczniowie dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie ich mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego. Na rozwiązanie mają 90 minut (dyslektycy 135 minut).

W czwartek gimnazjaliści przystąpią do egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej , a w piątek napiszą test z języka obcego.
Egzamin gimnazjalny 2014: najważniejsze informacje>>>
Egzamin gimnazjalny 2014: harmonogram>>>
Wyniki w czerwcu
Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki uczniowie poznają w czerwcu.
Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2013/2014. Część humanistyczna>>>
Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, to będzie go pisać w drugim terminie - 2, 3 i 5 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.
Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2013/2014. Część matematyczno-przyrodnicza>>>
Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
<<<Czytaj więcej o egzaminie gimnazjalnym 2014>>>
CKE, PAP, kk