Aneta Hołówek 29.06.2014

Brazylia 2014: Holandia - Meksyk. Holendrzy zrobili Meksyk w końcówce i są w ćwierćfinale [RELACJA]

Holandia pokonała Meksyk w Fortalezie 2:1 (0:0) w meczu, którego stawką był ćwierćfinał mistrzostw świata w Brazylii.
Na murawę pada Arjen Robben, po czym zdobywa gola po rzucie karnymNa murawę pada Arjen Robben, po czym zdobywa gola po rzucie karnym PAP/EPA/KOEN VAN WEEL
  • Beata Płomecka (PR Bruksela) - skuteczni Holendrzy mierzą w tytuł (IAR)
  • Były trener reprezentacji Polski, Jacek Gmoch przed meczem Holandia - Meksyk na MŚ (IAR)
  • Jerzy Engel - były trener reprezentacji Polski przed meczem Holandia - Meksyk na MŚ (IAR)
  • Louis van Gaal: Nie jest źle. Byłem tu rok temu i było jeszcze cieplej. Jednak wilgotność powietrza jest tak wysoka, że może to mieć wpływ na przebieg meczu. Staraliśmy się przygotować naszych piłkarzy jak najlepiej do takich warunków. Meksykanie będą mieli co prawda takie same warunki do gry, jednak oni częściej grywają w takich warunkach. Kiedy p
  • Sylwia Mróz (PR Meksyk) przed meczem Holandii z Meksykiem na MŚ (IAR)
  • Stefan Szczepłek z "Rzeczpospolitej" przyznał, że do samego końca wierzył w Holendrów (IAR)
  • Stefan Szczepłek ocenił, że mecz, choć niezły, był raczej emocjonujący niż stojący na najwyższym poziomie (IAR)
  • Zdaniem Tomasza Rząsy, który w latach 1997-2006 z roczną przerwą grał w klubach holenderskich, "pomarańczowi” zasłużyli na to zwycięstwo (IAR)
  • Tomasz Rząsa wyraził zarazem żal, że Meksykanom nie udało się awansować do kolejnej fazy mistrzostw (IAR)
  • Zdaniem byłego trenera reprezentacji Polski Waldemara Fornalika awans Holendrów jest zasłużony (IAR)
Holandia w ćwierćfinale.

90 min. + 4 - karny dla Holandii. Robben wbiegł w pole karne, jednego z obrońców Meksyku minął, ale drugi postawił mu nogę. Karny pewnie wykorzystał wprowadzony kwadrans wcześniej na boisko Klaas-Jan Huntelaar - 2:1!

90 min. - sędzia dolicza 6 minut

88 min. - Robben dośrodkowuje z rzutu rożnego, obrońcy wybijają piłkę przed pole karne, ale tam czaił się Sneijder, strzelił tak mocno, że Ochoa nie miał szans

88 min. - Sneijder! 1:1!

84 min. - Rzut rożny dla Holandii, Robben dośrodkowuje, zamieszanie pod polem karnym, ale fenomenalny Ochoa jest .... fenomenalny

Guillermo
Guillermo Ochoa EPA/MAURICIO DUENAS

78 min. - Kolejna złe zachowanie Blinda, który nie zatrzymuje Guadrado. Meksykanin uderza z dystansu, ale Cillessen broni

75 min. - Z boiska schodzi Van Persie zastępuje go Huntelaar. Piłkarze mają kolejną przerwę na uzupełnienie płynów

74 min. - Kolejny rajd Robbena, który był sam na sam z bramkarzem meksyku, ale Ochoa genialnie broni. Rzut rożny wykonuje Robben, ale piłka wedruje poza boisko

71 min. - Ponowna próba ataku na bramkę Meksyku. Robben obiega pole karne, podaje do Sneijdera, ale ten strzela na wiwat

67 min. - Aguilar ukarany żółtą kartką

66 min. - Robben wbiega w pole karne Meksyku, ale jest zatrzymany przez obronę. Holender domaga się rzutu karnego, ale portugalski sędzia jest innego zdania

65 min. - Holendrzy nie mogą jednak rozmontować obrony Meksyku i tylko element zaskoczenia może im pomóc. Jednak to Meksyk kontruje, ale nieskutecznie, bo był spalony

64 min. - Holendrzy wyraźnie przycisnęli o Ochoa ma pełne ręce roboty, jednak wciąż się nie myli

60 min. - Holandia wreszcie pokazała swój potencjał ofensywny, Szybka akcja Robbena, podanie do Sneijdera, który potężnie uderza na bramkę Meksyku, ale piłka mija lewy słupek

57 min. - Guillermo Ochoa znów pokazał na co go stać. Fantastyczna obrona strzału Stefana de Vrija

55 min. - Błąd Blinda, Peralta przejmuje piłkę i uderza jak z petardy, ale tym razem Cillessen jest na posterunku

54 min. - Meksyk gra coraz pewniej, a Holendrzy wciąż nie mogą się otrząsnąć po stracie gola

48 min. - Cóż za szybka akcja Meksyku. Dos Santos przyjął piłkę, pokonał waleczną, składającą się z trzech obrońców Holandii ścianę i uderzył zza pola karnego. Piłka wpada do bramki obok odprowadzającego ja tylko wzrokiem Cillessena

48 min. - Dos Santos gol 0:1!

Giovani
Giovani Dos Santos EPA/VASSIL DONEV

46 min. - Zmiana w reprezentacji Meksyku. Za kontuzjowanego Moreno wchodzi Reyes

Zaczynamy drugą połowę meczu!

45 min. + 3 - Hector Moreno opuszcza boisko na noszach. Sędzia kończy pierwszą połowę meczu

45 min. - sędzia dolicza cztery minuty

44 min - Martins Indi próbował wykopać piłkę spod nóg upadającego Dos Santosa nie trafia w piłkę. Dos Santos leży na murawie i czeka na żółtą kartkę, dla rywala, ale sędzia nie decyduje się na taka karę

42 min. - Van Persie wreszcie rozpędził się, ale  Francisco Rodriguez w polu karnym Meksyku wybił mu z głowy pomysł na zmianę rezultatu

39 min. - Dirk Kuyt wpada w pole karne Meksyku, ale tam już jest doświadczony Rafael Marquez, który pewnie wybija piłkę na aut

35 min. - Przerwa posłużyła Meksykanom, bo ci już dwa razy ograli obronę Holandii i znaleźli się pod bramką Cillessena

33 min. -Płyny uzupełnione, komentarze wymienione, gramy dalej. Oczywiście sędzia doliczy czas

31 min. - Mamy pierwszą przepisową (upał!) przerwę na uzupełnienie płynów

Przerwa
Przerwa na uzupełnienie płynów w pierwszej połowie meczu Holandia - Brazylia EPA/JULIO MUNOZ

30 min. - Holendrzy nie są w stanie przedrzeć się przez obronę Meksyku, ani Van Persie, ani Robben nie decydują się na swoje popisowe rajdy

28 min. - Giovani Dos Santos próbował zaskoczyć bramkarza Holandii, ale strzał był zbyt lekki by Cillessen skapitulował

23 min. - Meksykanie dokładnie rozgrywają piłkę. Guardado próbuje dośrodkować, ale ostatecznie podaje do Salcido, który ostro uderza w piłkę. Cillessen odbija na rzut rożny z którego nic nie wyszło

22 min. - Robin van Persie sprintem przedostał się pod pole karne Meksyku, ale został zatrzymany. Padł na murawę i oczekiwał na decyzję sędziego. Pedro Proenca uznał jednak, że faulu nie było. Portugalski sędzia pozwala na ostra grę

19 min. - Rzut rożny dla Meksyku. Niestety zupełnie nie udany

17. min. - Centymetrów brakowało Hectorowi Moreno do pokonania bramkarza Holandii, gdyby nie zdecydował się przed strzałem na zmianę nogi, która ostatecznie uderzyła w piłkę byłby gol

16 min. - Arjen Robben pokazał właśnie swoje możliwości sprinterskie, ale nie zachwycił podaniem piłki w pole karne

15 min. - A na trybunach zielono-pomarańczowo:

Zielono-pomarańczowe
Zielono-pomarańczowe trybuny na meczu Holandii z Meksykiem PAP/EPA/MAURICIO DUENAS

12 min. - Meksyk w natarciu. Niestety prostopadłe zagranie nie było udane i piłka wpadła w ręce Cillessena

8 min. - Rzut wolny dla Holandii. Sneijder dośrodkowuje, ale obrona Meksyku spokojnie wybija piłkę. Z boiska schodzi utykający Nigel de Jong, zastępuje go Martins Indi

7 min. - Meksyk zaatakował, bramkarz Holandii, Jasper Cillessen niezbyt pewnie wyszedł daaaleko przed pole karne, ale na szczęście udało mu się wybić piłkę

4 min. - Trzeba dodać, że wielkim przeciwnikiem piłkarzy jest dzisiaj upał i brak najmniejszego podmuchu wiatru

3 min. - Wesley Sneijder także zdecydował się na sprawdzenie czujności bramkarza Meksyku. Czyli mamy już po jednym strzale każdej z drużyn, ale wynik się nie zmienia

2 min. - Pierwszy strzał na bramkę Holendrów zaliczony. Próbował Hector Herrera

18.00 - zaczynamy!

17.55 - W upalnej i dusznej Fortalezie rozbrzmiewają hymny

17.45 - Holendrzy z Meksykiem po raz pierwszy spotkali się w 1998 roku w meczu towarzyskim. Wygrała Golandia 3:2. Potem pomiędzy obiema drużynami padł remis 2:2 (faza grupowa mundialu 1998). Kolejne dwa mecze towarzyskie wygrywali Holendrzy 2:1.

17.30 - I jeszcze raz składy z numerami na koszulkach:

Holandia: 1-Jasper Cillessen - 12-Paul Verhaegh, 2-Ron Vlaar, 3-Stefan de Vrij, 5-Daley Blind - 15-Dirk Kuyt, 6-Nigel de Jong, 20-Georginio Wijnaldum - 11-Arjen Robben, 10-Wesley Sneijder, 9-Robin van Persie.

Meksyk: 13-Guillermo Ochoa - 22-Paul Aguilar, 2-Francisco Rodriguez, 4-Rafael Marquez, 15-Hector Moreno, 7-Miguel Layun - 6-Hector Herrera, 3-Carlos Salcido, 18-Andres Guardado - 10-Giovani Dos Santos, 19-Oribe Peralta.

Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia).

17.00 - Składy w jakich drużyny rozpoczną mecz:

/

Obie drużyny, grające trójką środkowych obrońców, spisywały się znakomicie w fazie grupowej.

Holenderscy piłkarze, chociaż trafili do bardzo mocnej grupy B, zajęli pierwsze miejsce. Na dodatek zdobyli najwięcej goli ze wszystkich drużyn w tej fazie mundialu (dziesięć). Pokonali kolejno: broniących tytułu Hiszpanów 5:1, Australijczyków 3:2 i Chilijczyków 2:0. Po trzy gole zdobyli już Arjen Robben i Robin van Persie, choć ten drugi nie mógł z powodu kartek wystąpić przeciwko Chile.