Logo Polskiego Radia
Dwójka
Marta Zdzieborska 26.10.2017

Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

- Łoźnica robi kino autorskie, mówi do widza językiem filmu dokumentalnego i dlatego "Łagodna" jest obrazem bardzo trudnym, ale prawdziwym. Wnika w esencję Rosji i rosyjskości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.

W audycji "O wszyskim z kulturą" rozmawialiśmy o filmie Siergieja Łoźnicy, który na tegorocznym festiwalu w Cannes wywołał konsternację i podzielił krytyków. "Łagodna" przedstawia obraz społecznej degrengolady i wszechobecnej agresji.

- Łoźnica nie lubi pokazywać akcji, lubi za to pokazywać świat przez medytacyjne, długie ujęcia, podczas których pozornie nic się nie dzieje. Ale ta monotonia nie jest przypadkowa, nie jest bez znaczenia. Dzięki niej reżyser pomija wszystko, co przypadkowe i udaje mu się wniknąć w esencję rosyjskości - powiedział Janusz Wróblewski.

Nie jest to przyjemna diagnoza. Film oskarża i kompromituje kłamstwo putinowskiej Rosji, jawiącej się na ekranie jako ukoronowanie stalinowskiego marzenia o bezklasowej, biernej i przystosowanej do znoszenia bezprawia wspólnocie prostytutek, bandytów i degeneratów terroryzowanych przez głuchą na cierpienie, zbiurokratyzowaną władzę. Jak stwierdził sam reżyser w jednym z wywiadów, "to metafora kraju, w którym ludzie są permanentnie gwałceni. Na każdym etapie życia stykają się z przemocą, kłamstwem, brakiem szacunku dla podstawowych wartości".

Czy Rosję stać na wstanie z kolan, czy stać ją na bunt? Czy dla Rosjan jest jeszcze nadzieja? O tym w nagraniu audycji.

Film "Łagodna" 27 października wchodzi do polskich kin.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Janusz Wróblewski (krytyk filmowy), Grzegorz Brzozowski (reżyser, Kultura Liberalna)

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mg