Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 11.07.2017

Makabiada w Zakopanem. Zapomniane żydowskie igrzyska

– To była sprawa zamieciona pod dywan – mówił etnolog, publicysta i przewodnik tatrzański Maciej Krupa o pierwszych zimowych Żydowskich Igrzyskach Olimpijskich.

Zakopiańską Makabiadę zorganizowano w lutym 1933 r. Choć po tej wielkiej imprezie pozostało dużo pamiątek, igrzyska zostały zapomniane. Dopiero od niedawna Zakopane odkrywa na nowo historię sprzed ponad 80 lat. – Dlaczego o tym nie pisano wcześniej? Myślę, że to casus tematyki żydowskiej, która została zapomniana. Najpierw nie można było o tym pisać, potem już nie było z kim o tym rozmawiać – powiedział Maciej Krupa.

Historyk narciarstwa Wojciech Szatkowski zwrócił uwagę, że Makabiada była "największymi zawodami żydowskich środowisk narciarskich zorganizowanymi w okresie międzywojennym". Mimo tego polska prasa (poza gazetami żydowskimi) nie była zainteresowana relacjonowaniem sportowych zmagań w Zakopanem. Przyjechało za to wielu korespondentów ze świata ("Le Monde", "New York Times", "Chicago Tribune", "The News Chronicle").

W Dwójce rozmawialiśmy o Makabiadzie, o niechęci części polskiego społeczeństwa do tego wydarzenia, a także o przedwojennym żydowskim ruchu sportowym, żydowskich gwiazdach sportu i pewnym zaskakującym żydowskim śladzie w świecie współczesnego polskiego sportu.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Maciej Krupa (etnolog, publicysta i przewodnik tatrzański), Wojciech Szatkowski (historyk narciarstwa z Muzeum Tatrzańskiego)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/mz