Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 29.10.2014

ARiMR świętuje 20. rocznicę powstania, a ma co

Codziennie ARiMR wypłaca kolejne środki, a roczne transfery są rzędu 23-28 mld zł. Polska ma najwyższe wydatkowanie środków spośród innych krajów Unii Europejskiej.
RolnikRolnikGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jarosław Sierszulski, wiceprezes ARiMR w Radiowej Jedynce mówi o tym, jak zmieniła się w ciągu 20 lat Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa/ Kamila Terpiał-Szubartowicz/ Program 1 Polskiego Radia

Przez 20 lat zmieniła się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale też zmienili się polscy rolnicy i polska wieś. Dzięki środkom unijnym.
Początkowa pomoc czy działalność ARiMR opierała się na krajowym budżecie – mówi Jarosław Sierszulski, wiceprezes ARiMR. – Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku i Wspólna Polityka Rolna bardziej zaakcentowały i wzmocniły działalność Agencji na rzecz obszarów wiejskich i rozwoju rolnictwa.

Przez 20 lat Agencja przekazała, w ramach wsparcia krajowego i unijnego, swoim beneficjentom blisko 215 mld złotych. Ponad 90% tej kwoty wypłacono właśnie po 2004 roku.
Codziennie ARiMR wypłaca kolejne środki, roczne transfery są rzędu 23-28 mld zł.
10 lat temu były to niewielkie kwoty, a rolnicy jeszcze Agencji nie znali, nie identyfikowali jej i przychodzili po pomoc bardzo rzadko. Byli niechętni do współpracy i nieufni, że może być jakakolwiek pomoc finansowa. Rolnictwo było wtedy na dużo niższym poziomie. Dzisiaj, dzięki wsparciu finansowemu, dzięki działalności Agencji, ODR-ów, Izb Rolniczych, instytucji doradczych i naukowych, wizerunek rolnika jest zupełnie inny. 

Jaka jest rola Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
Każde euro czy każda złotówka pomocy finansowej musi być obwarowana określonymi procedurami. Żeby rozdysponować pomoc finansową musiała powstać instytucja, agencja płatnicza, w tym wypadku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wdrożyła procedury, przygotowała formularze wniosków, formularze do rozliczeń projektów. To się udało i cały czas funkcjonuje.
Polska ma najwyższe wydatkowanie środków w ramach bieżącej perspektywy finansowej spośród innych krajów Unii Europejskiej.

Niektórzy narzekają na procedury, że są zbyt skomplikowane i przez to pomoc jest udzielana z opóźnieniem i w nieodpowiedniej wysokości.
Według wiceprezesa ARiMR, Agencja przez lata funkcjonowania nabiera doświadczenia i te procedury są coraz łatwiejsze. Poza tym, beneficjenci przyzwyczajają się do tych procedur, które muszą być.
Rolnicy zaczynają też coraz powszechniej korzystać z Internetu, który jest pomocny w tych procedurach. Agencja jest też coraz bliżej ludzi, działa w biurach powiatowych, czyli najbliżej jak się da.

Dzięki nowej perspektywie finansowej, czyli WPR na lata 2014-2020, ma trafić do Polski 32 mld euro. Czy ARiMR jest przygotowana do rozdysponowania tych środków?
Jeśli Komisja Europejska zaakceptuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, to rusza legislacja krajowa poprzez instytucję zarządzającą, czyli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie tych procesów legislacyjnych ARiMR będzie pracować nad procedurami, nad formularzami i szkoleniami.
W trakcie szkoleń będą przekazywane instrukcje i czytelne zasady dostępu.
Według szacunku Ministerstwa Rolnictwa, pierwsze wypłaty z nowej perspektywy mają ruszyć w styczniu 2015 roku. Jeśli PROW nie zostanie zatwierdzony, to ten termin będzie opóźniony.

Część polskich rolników ma problemy w związku z embargiem Rosji na owoce i warzywa. Czy otrzymują pomoc?
Pomoc jest zindywidualizowana w zależności od przypadku. W tym roku były też przypadki ASF i rolnicy również potrzebowali wsparcia. Ministerstwo Rolnictwa i ARiMR czynią starania, aby straty zrekompensować i udzielić wszelkiej pomocy. ARiMR rozpoczęła już wypłatę w ramach płatności bezpośrednich, czyli z działań w zakresie tzw. ONW i rolno-środowiskowych. Przez kilka dni ponad 40% gospodarstw otrzymało wsparcie finansowe.

Polska wieś jest "młoda".

M.in. poprzez działalność ARiMR i poprzez środki finansowe z działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” Polska ma najmłodszych rolników w Europie. Ponad 37 tysięcy młodych rolników przejęło gospodarstwa rolne, a do pracy mają odpowiednie kwalifikacje i praktykę zawodową.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz