Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 14.07.2016

ARiMR: jak uzyskać premię na zalesianie? Wnioski do końca lipca

Jeszcze do końca lipca w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o przyznanie wsparcia na zalesianie.
Posłuchaj
  • O premiach na zalesianie mówił w radiowej Jedynce: Bartosz Sołek, główny specjalista w Departamencie Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Program skierowany jest przede wszystkim do rolników oraz jednostek organizacyjnych gmin, powiatów oraz województw, wyjaśnia Bartosz Sołek, główny specjalista w Departamencie Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Rolnik musi mieć numer identyfikacyjny, który jest nadawany w biurze powiatowym ARiMR. Poza tym taki rolnik musi zobowiązać się na wniosku do wykonania zalesienia, jego pielęgnacji oraz utrzymania zalesienia przez 12 lat. Dodatkowo na obszarach chronionych wymagane jest również uzyskanie decyzji środowiskowej – wyjaśnia ekspert.

Jakie warunki musi spełniać grunt?

Także grunt, który podlegać ma zalesieniu, musi spełniać określone warunki.

- Najważniejsza sprawa to przeznaczenie tego gruntu do zalesienia w dokumentach planistycznych gminy. Dodatkowo taki grunt musi być nieużytkiem rolnym oraz musi stanowić własność lub współwłasność rolnika lub własność jego małżonka – tłumaczy Bartosz Sołek.

Minimalny obszar, jaki można zalesiać to 10 arów, zaś minimalna szerokość działki, przeznaczonej do zalesienia, to 20 metrów.

- Chyba że ta działka styka się z lasem, wówczas minimalna szerokość działki nie jest weryfikowana – zaznacza gość radiowej Jedynki.

Trzy premie na zalesienie

Rolnik może ubiegać się o trzy premie na zalesienie.

- W tym roku składając wniosek o przyznanie wsparcia, ubiegamy się o jedną premię, która nazywa się wsparcie na zalesienie. Jest ona przeznaczona na posadzenie tego lasu i ewentualnie przygotowanie gleby do sadzenia. Ta premia wynosi od 5 tys. zł do 8 – 9 tys. zł i jest jednorazowa. W przyszłych latach rolnik może ubiegać się o premię pielęgnacyjną i zalesieniową. Od następnego roku będzie to premia na pielęgnację tego drzewostanu. Trzecia premia zalesieniowa zaś jest to ryczałt za utracone dochody z tego tytułu, że rolnik nie będzie już prowadził działalności rolniczej, jest to taka rekompensata – mówi  Bartosz Sołek.

Liczy się liczba punktów

Są określone warunki wyboru operacji, dodaje gość Jedynki.

- Nie każdy rolnik, który poprawnie złoży wniosek, będzie miał przyznaną pomoc na zalesienie. Liczą się tutaj punkty, rolnik musi ich uzyskać co najmniej 6. Do tych kryteriów można zaliczyć grunty na obszarach Natura 2000, na korytarzach ekologicznych, położone na gruntach erozyjnych, na zboczach pod kątem 12 stopni, grunty, które przylegają do lasu oraz ewentualnie grunty, które przylegają do wód powierzchniowych – wylicza Bartosz Sołek.

Największe zainteresowanie zalesianiem jest w województwach: lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim.

Aleksandra Tycner, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”