Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 30.08.2016

PROW 2014-2020: ponad 402 mln euro na wsparcie grup producenckich. Wnioski od 30 września

Od 30 września do 28 listopada 2016 roku nowe grupy producentów rolnych będą mogły składać do dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy finansowej.
Posłuchaj
  • O pomocy finansowej dla nowych grup producentów rolnych mówił w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: Paweł Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Grupa producentów rolnych, która chce uzyskać wsparcie finansowe, musi najpierw uzyskać osobowość prawną  wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Musi też zostać uznana przez dyrektora Oddziału Terenowego jeszcze innej instytucji  pracującej na rzecz rolnictwa, a mianowicie Agencji Rynku Rolnego, wyjaśnia Paweł  Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- W ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów o pomoc finansową będą mogły ubiegać się nowe grupy producentów rolnych uznane przez dyrektora Oddziału Terenowego ARR na podstawie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach – mówi gość radiowej Jedynki.

Co najmniej 292 mln euro dla nowych grup producenckich

Na wsparcie grup producenckich w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 przeznaczono kwotę w wysokości ponad 402 mln euro.

- Z tego ponad 110 mln euro przeznaczono na realizację zobowiązań w ramach poprzedniego PROW 2007-2013. To oznacza, że na wsparcie nowych grup producentów rolnych w PROW 2014-2020 przeznaczono co najmniej 292 mln euro. Pomoc finansowa grupom producentów rolnych będzie ryczałtowa, naliczana od wysokości przychodów uzyskanych przez grupę producentów rolnych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów wytworzonych w gospodarstwach członków takiej grupy. Pomoc jest też ograniczona do wysokości 100 tys. euro za każdy rok maksymalnie 5-letniego okresu realizacji planu biznesowego – tłumaczy ekspert.

Etapy ubiegania się o wsparcie

Jest kilka etapów ubiegania się o wsparcie.

- Po uzyskaniu osobowości prawnej grupa producentów powinna złożyć wniosek o uznanie za grupę producentów rolnych na podstawie przepisów ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach. Taki wniosek należy złożyć do dyrektora Oddziału Terenowego ARR. Do wniosku o uznanie grupa producentów powinna dołączyć plan biznesowy. Od daty uznania grupa producentów rolnych jest zobowiązana do realizacji tego maksymalnie 5-letniego planu biznesowego. Natomiast po uzyskaniu uznania w ARR grupa może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w terminie trwania naborów. Następnie po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu pomocy finansowej grupa będzie mogła składać wnioski o płatność do dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w terminie 60 dni od zakończenia każdego kolejnego 12-miesięcznego okresu realizacji planu biznesowego, który rozpoczyna się od daty uznania grupy w ARR. Okres wdrażania planu biznesowego, a tym samym otrzymywania wsparcia wynosi maksymalnie 5 lat – wyjaśnia Paweł  Żuk.

Dariusz Kwiatkowski, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”