Logo Polskiego Radia
Trójka
Martin Ruszkiewicz 09.02.2015

Jak wygląda edukacja seksualna w Polsce?

Czy edukacja seksualna jest obecna w szkołach? Skąd młodzież powinna czerpać wiedzę na temat seksu? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć goście audycji "Seks nasz powszedni".

Doktor Alicja Długołęcka tłumaczyła, że w szkołach funkcjonuje przedmiot, który nazywa się "Wychowanie do życia w rodzinie", ale nie jest on obowiązkowy. - Bardzo dużo zależy od środowiska. Są takie szkoły, w których nie przykłada się do niego zbyt dużej wagi - zaznaczyła seksuolog.

Paulina Wawrzyńczyk również mówiła, że ten przedmiot nie do końca traktowany jest poważnie, a często prowadzą go nauczyciele "z przypadku" - począwszy od katechetów, przez matematyków, do bibliotekarzy. - Niestety nadal ministerstwo edukacji nie kładzie nacisku na wykształcenie osób prowadzących "Wychowanie do życia w rodzinie". Często wystarczy zrobić szybki kurs i już ma się uprawnienia - wyjaśniła edukatorka seksualna.

"Goście Trójki" podkreślili, że czym innym jest przygotowanie do życia w rodzinie, a czym innym edukacja seksualna. Ich zdaniem, oczekiwania młodzieży mijają się z tym, co mają narzucone w szkole. - Programy są anachroniczne, wiele kwestii jest nieaktualnych, zupełnie nie współgrają z rzeczywistością - mówiły ekspertki.

***

Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadziła: Joanna Mielewczyk
Goście: dr Alicja Długołęcka (seksuolog, współautorka książki "Edukacja seksualna"), Paulina Wawrzyńczyk (edukatorka seksualna z grupy "Ponton")
Data emisji: 09.02.2015

Godzina emisji: 0.10

(mr/mk)