Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 27.02.2015

O radiu pisano już w siedemnastym wieku

– Francis Bacon wyobrażał sobie, że głos będzie podróżował w skrzynce, a po jej otwarciu będzie go można wysłuchać – mówił prof. Jerzy Limon, autor książki "Młot na poetów albo kronika ściętych głów".
Francis Bacon (na rycinie pierwszy z lewej) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii epoki odrodzenia i barokuFrancis Bacon (na rycinie pierwszy z lewej) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii epoki odrodzenia i barokuWikimedia/cc
Posłuchaj
  • O radiu pisano już w siedemnastym wieku (Dwukropek/Dwójka)
Czytaj także

W tekstach z XVI i XVII wieku z reguły wyobrażano sobie przyszłość jako przedłużenie teraźniejszości. – Ludzie mieli być w zasadzie tacy sami, mieszkać podobnie, ale mieć lepsze warunki życia. Pomijam rozmaite fantazje, utopie, antyutopie, wizje fantastycznych krajów czy marzenia o rosnących na drzewach kiełbasach w literaturze sowizdrzalskiej – opowiadał.

Przyszłość widziano jednak nie tylko w różowych barwach. Pewien XV-wieczny mnich w swoim dzienniku z przerażeniem opisywał nowy, straszny wynalazek, który doprowadzi do zgłupienia ludzkości. Była to prasa drukarska.

***

Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący:
Dorota Gacek
Goście:
prof. Jerzy Limon
Data emisji:
26.02.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/asz