Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 26.10.2014

Telewizja – polski wynalazek z dziewiętnastego wieku

Mało mówi się o polskim udziale w tworzeniu podwalin kina, a okazuje się, że był on niemały. – Grupa genialnych Polaków już pod koniec XIX w. wniosła ogromny wkład w rozwój kinematografii – mówił w Dwójce filmoznawca prof. Marek Hendrykowski.
Jan Szczepanik uznawany jest za jedną z osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania telewizjiJan Szczepanik uznawany jest za jedną z osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania telewizjiAthena Lao/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)
Posłuchaj
  • Telewizja – polski wynalazek z dziewiętnastego wieku (Akademia kina/Dwójka)
Czytaj także

Szczególnie w historii X muzy zapisało się trzech polskich wynalazców: Kazimierz Pruszyński, Jan Szczepanik i Ryszard Matuszewski. Zajmowali się nie tylko kinematografią. Ich patenty były notowane w biurach patentowych Niemiec, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Austrii. – Jan Szczepanik, geniusz spod Tarnowa, jako pierwszy na świecie zaprojektował to, co nazywamy telewizją – mówił prof. Marek Hendrykowski. – Wynalazek telektroskopu uczynił go sławnym, a był tylko jednym z wielu – dodał.

Innym polskim urządzeniem był pleograf, aparat kinematograficzny, którym Kazimierz Pruszyński wyprzedził kinematograf braci Lumière. Ten sam konstruktor w 1908 r. stworzył aeroskop, czyli ręczną kamerę reporterską o napędzie automatycznym. – W 1911 r. koronacja króla Jerzego V została sfilmowana przy użyciu aeroskopu przez samego Pruszyńskiego – opowiadał filmoznawca.

O innych polskich wynalazkach, a także o tym, jak kino zawitało na polską ziemię, z jakim przyjęciem spotkały się pierwsze pokazy filmów braci, jak kino polskie torowało sobie drogę w rzeczywistości zaborowej, a także o odkryciu pierwszego polskiego filmu fabularnego "Pruska kultura" - w nagraniu audycji "Akademii kina" prowadzonej przez Annę Fuksiewicz.

mc/fbi