Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 09.01.2016

Awangarda filmowa lubiła prowokować

- Cały "Pies andaluzyjski" został zaplanowany jako skandal - mówił prof. Marek Hendrykowski o jednym z pierwszych filmów surrealistycznych, debiucie reżyserskim Luisa Buñuela.
Posłuchaj
  • Z historii filmowej awangardy (Akademia kina/Dwójka)
Czytaj także

- Buñuel i Salvador Dali mieli świadomość, że stworzyli coś niezwykłego, ale trzeba jeszcze było to pokazać w możliwie artystycznej formie - opowiadał gość Dwójki o początkach słynnego "Psa andaluzyjskiego". Premiera filmu odbyła się w małym kinie na Montmartrze. Obrazom towarzyszyły nagrania z "Tristana i Izoldy" Wagnera oraz argentyńskich tang (reżyser wykorzystał w tym celu patefon).

Po pokazie Buñuel poczuł się jednak rozczarowany. Film w jego odczuciu nie okazał się wystarczająco prowokacyjny. Dwa lata później nakręcił "Złoty wiek" - i tam, jak mówił prof. Hendrykowski - skandal był już nieprawdopodobny: z udziałem policji, z manifestacjami, ze zniszczeniem sali kinowej.

Jaka była historia filmowej awangardy? Czy pojęcie to wiąże się z całkowitym odrzuceniem dorobku X Muzy, zaprzeczeniem dotychczasowym regułom, wreszcie: z koniecznością prowokacji? I na czym polegał artystyczny bunt takich twórców jak Luis Buñuel czy Fernand Leger?

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 8.01.2016

Godzina emisji: 21.30

jp-kd