Logo Polskiego Radia
Trójka
Sylwia Mróz 18.02.2015

Ormianie - zapomniani mieszkańcy dawnej Polski

- Dawniej popularne było określenie, że Ormianin jest dwa razy Polakiem. Było ono bardzo prawdziwe - mówi dr hab. Andrzej Zięba.
Fragment okładki książki Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska Moniki AgopsowiczFragment okładki książki "Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska" Moniki Agopsowiczmateriały prasowe
Posłuchaj
  • Dyskusja wokół książki "Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska" (Klub Trójki)
Czytaj także

Lwów, Kamieniec Podolski, Kuty, Warszawa, Kraków - to m.in. miejsca, do których od XIV wieku przybywali Ormianie. - To bardzo stara migracja, która jest zasługą rozumu politycznego i ekonomicznego króla Kazimierza Wielkiego. Jego wybór okazał się bardzo przyszłościowy - opowiada historyk Andrzej Zięba.
Monika Agopsowicz, autorka książki "Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska" przyznaje, że w jej domu od zawsze podkreślano, że wywodzi się z kresowej tradycji ormiańskiej. - Ta książka jest modelowa i warta naśladowania, bo takich historii w Polsce na pewno jest mnóstwo. Warto zbierać i pytać, póki te rzeczy nie odejdą w niepamięć. tym bardziej, że nasza pamięć kresowa jest tak bardzo zniszczona - dodaje dr hab. Zięba.
***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Rosiak

Goście: Monika Agopsowicz (autorka książki "Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska"), dr hab. Andrzej Zięba (historyk)

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 21.09

(sm, ei)