Logo Polskiego Radia
Trójka
Sylwia Mróz 09.05.2017

Moda, ład a mieszkańcy. Kiedy miasta będą nasze?

- Ład kojarzyłabym z synergią wartości przestrzennych, ekonomicznych i społecznych, warunkujących udaną rewitalizację - mówi architekt dr hab. inż. Beata Gawryszewska.

Gentryfikacja jest produktem ubocznym rozwoju miast. Często bywa kojarzona z rewitalizacją, choć ona nie zawsze prowadzi do poprawy jakości życia mieszkańców. Oba terminy wydają się dość zbliżone, choć występuje między nimi znacząca różnica.

- Gentryfikacja, będąca głównym tematem mojej książki, jest procesem o charakterze rynkowym, który polega na przemianach pewnych części nie tylko miast, co istotne, bo dotyczy również obszarów wsi, które są zdegradowane. Następnie dochodzi do tego, co od kilkudziesięciu lat jest nazywane uszlachetnianiem, bo gentryfikacja wywodzi się od angielskiego terminu gentry, czyli szlachta - opowiada Łukasz Drozda.

Dobrze pojmowana rewitalizacja powinna wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańca, zła zaś, jak dodaje dr hab. inż. Beata Gawryszewska, tylko na podniesienie wartości rynkowej przestrzeni. - Wówczas jest to gentryfikacja, czyli brzydkie słowo - mówi architekt krajobrazu.

Istnieje szereg sposobów wykorzystywanych do opisywania i oceny jakości życia. O nich, o modelach gentryfikacji i związku z rewitalizacją mówimy w audycji. Jaka jest istota gentryfikacji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Łukasz Drozda (politolog i urbanista, autor książki "Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy?"), dr hab. inż. Beata J. Gawryszewska (architekt krajobrazu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Data emisji: 8.05.2017
Godzina emisji: 21.05

sm/mk