Logo Polskiego Radia
Trójka
Piotr Radecki 22.04.2021

Piłkarski poker. Jak kryzys zw. z Superligą wpłynie na świat zawodowego piłkarstwa?

Kryzys związany z pomysłem na piłkarską Superligę uwidocznił wiele zjawisk, z których tylko część sobie uświadamialiśmy. Choćby to, jak wielką siłą społeczną jest pasja i uwielbienie dla piłki nożnej. A także fakt, że obok świata sportu drużynowego istnieje gigantyczny i nieprzejrzysty rynek ligowy. Czy historia Superligi to przejaw upadku systemu czy też jedynie chwilowy kryzys?

"My jesteśmy europejską piłką, oni – nie"

Przypomnijmy: we wtorek 20 kwietnia kongres UEFA potępił projekt Superligi. – 55 federacji członkowskich i uczestnicy Kongresu UEFA potępiają stworzenie tak zwanej Superligi  napisano w oświadczeniu wydanym podczas Kongresu Europejskiej Unii Piłkarskiej w Montreux. – My jesteśmy europejską piłką, oni – nie – podkreślono.


Posłuchaj
53:17 2021_04_22 22_05_20_PR3_Klub_Trojki.mp3 Kontrowersje wokół Superligi – forma upadku systemu czy chwilowy kryzys? (Klub Trójki)

 

Superliga to projekt autorstwa 12 spośród najsilniejszych klubów na Starym Kontynencie, zakładający stworzenie nowych rozgrywek, konkurencyjnych dla pucharów europejskich pod egidą UEFA. Miałoby w nich uczestniczyć 20 zespołów, z których 15 dysponowałoby stałym miejscem w turnieju, a pozostałe pięć - zmieniałyby się co sezon.

– Pomysł na Superligę powstał dlatego, że pojawiła się pandemia, która spowodowała, że kluby piłkarskie miały gigantyczny problem z utrzymaniem horrendalnych kosztów wynikających z tego, że piłkarze w tych klubach zarabiają krocie. Te bajońskie dumy cały czas były dla piłkarzy za małe, w związku z tym kluby popadły w spiralę. Możni europejskiego futbolu stwierdzili, że rynek piłki nożnej to tort, który podzielą tylko między siebie – wyjaśnił Bogusław Solecki, dziennikarz sportowy Trójki i TVP Sport. 

Kibice Manchester United protestują przeciw Superlidze banerem, na którym widnieje napis " Stworzona przez biednych, skradziona przez bogatych" Foto: shutterstock/ Kai L Connell Kibice Manchester United protestują przeciw Superlidze banerem, na którym widnieje napis " Stworzona przez biednych, skradziona przez bogatych" Foto: shutterstock/ Kai L Connell

W sprzeczności z europejskimi ideami

Inicjatywę skrytykowało wiele różnych środowisk piłkarskich, m.in. prezydenci UEFA i FIFA, byli i obecni piłkarze i trenerzy, kluby kibica, a także przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Niepochlebnie wyrazili się o nim również trenerzy Juergen Klopp i Josep Guardiola, prowadzący kluby mające występować w Superlidze, odpowiednio – Liverpool i Manchester City.

Także krajowe federacje piłkarskie i delegaci wypracowali podczas Kongresu w Montreux wspólne, krytyczne stanowisko. – Kongres UEFA stanowczo podkreśla, że zamknięta Superliga jest sprzeczna z ideą tego, co to znaczy być europejskim: z ideą jedności, otwartości, wsparcia i bazowania na wartościach sportowych – napisano w komunikacie opublikowanym na Twitterze przez sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej Macieja Sawickiego.

M. SAWICKI: Kadra na Euro pod koniec maja. Superliga? To było bez sensu, pachniało arogancją/rdcpolskieradio

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:  
Łukasz Jasina
Goście:
 Arkadiusz Błaszczyk (dziennikarz sportowy, Polskie Radio RDC), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy i sportowy), Bolesław Solecki (dziennikarz sportowy Trójki i TVP Sport)
Data emisji: 22.04.2021 
Godzina emisji: 22.05

IAR/kr