Logo Polskiego Radia
Trójka
Mirosław Mikulski 24.11.2010

Wojny w cyberprzestrzeni

Wszystko wskazuje na to, że wkroczyliśmy w nową erę wyścigu zbrojeń. Z tradycyjnego pola walki wojna coraz częściej przenosi się do Internetu. Zamiast czołgów, walczą ze sobą informatycy.
Wojny w cyberprzestrzeni  Glow Images/East News

Niedawno w irańskiej elektrowni atomowej odkryto bardzo groźnego i nowoczesnego wirusa. Niszczył oprogramowanie zainstalowane w urządzeniach firmy Siemens. Z tego powodu o kilka miesięcy opóźniona jest budowa elektrowni. Nie wiadomo jak tam trafił. Podobno po raz pierwszy natrafiono na niego na Białorusi.

- To bardzo inteligentny wirus. Został on rozsiany po świecie tylko po to, aby znaleźć skuteczną drogę do konkretnego miejsca, czyli elektrowni atomowej w Iranie – powiedział Tomasz Rożek z tygodnika „Gość Niedzielny".

Zdaniem fachowców stworzenie tak zaawansowanego wirusa przez zwykłego hakera nie jest możliwe. Potrzebne są do tego duże pieniądze, świetni specjaliści i dużo czasu. Dlatego prawdopodobnie stoi za tym któryś z rządów, zainteresowany opóźnieniami w budowie reaktora. Wielu specjalistów podejrzewa o to Izrael.

Edwin Bendyk z tygodnika Polityka, przypomniał, że już latach 80. wywiad amerykański dzięki zainstalowaniu wirusa w oprogramowaniu urządzeń elektronicznych użytych przez Rosjan do budowy rurociągu na Syberii doprowadził do jego eksplozji. Także Izraelczycy przy pomocy zawirusowanych telefonów komórkowych, w ktorych instalowali ładunki wybuchowe, zabijali palestyńskich terrorystów.

Jednak wcześniej, zarówno Amerykanie jak i Izraelczycy musieli mieć w rękach urządzenia, które potem modyfikowali. Tym razem było inaczej. Ktoś stworzył wirusa, który został rozsiany po całym świecie i aktywizował się tylko w odpowiednim miejscu.

- To kolejny krok w rozwoju wirusów – powiedział Bendyk.

Także zwykli użytkownicy komputerów narażeni są na ataki cybernetycznych przestępców, a nasze komputery są nieustannie atakowane. Zdaniem gości, autorzy wirusów już nie rywalizują między sobą, kto zarazi więcej komputerów, ale chcą, aby były one jak najdłużej niewykrywalne.

- Era złośliwości minęła, teraz mamy erę kradzieży. Wirusy komputerowe kradną, szpiegują i zmieniają dane – mówił Rożek.


Aby wysłuchać rozmowy "Wojny w cyberprzestrzeni ”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

(miro)