Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 08.06.2011

Łacina uczy logicznego myślenia

Naukowcy udowadniają, że trudno wymienić wszystkie korzyści wynikające ze znajomości łaciny.
Łacina uczy logicznego myśleniaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Klub Trójki, 7 czerwca
Czytaj także

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej łaciny w Polsce uczy się 0% proc. gimnazjalistów i 3,8 proc. licealistów, co daje 1,5 proc. uczniów szkół średnich ogólnokształcących. - Według naszych szacunków w większości szkół nauka łaciny trwa rok lub pięć semestrów w wymiarze jednej lub dwóch godzin w tygodniu. Na Zachodzie natomiast już w klasach gimnazjalnych łaciny uczy się około 20 procent dzieci – wyjaśnia dr Rafał Toczko z Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dr Krzysztof Rzepkowski z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego dodaje, że mimo pesymistycznych wyników badań na Uniwersytecie Warszawskim nie brakuje osób, które zainteresowane są studiowaniem filologii klasycznej. – W ostatnim czasie na jedno miejsce było ponad dwóch kandydatów (przyjmowanych jest 80 osób), co jest bardzo optymistycznym wynikiem. Niestety w innych miastach zainteresowanych studiowaniem łaciny jest znacznie mniej – dodaje gość "Klubu Trójki".

Czemu warto znać łacinę?

Goście Jerzego Sosnowskiego zgodnie stwierdzają, że łaciny uczyć się warto i trzeba, bo nie da się zliczyć wszystkich korzyści wynikających z jej znajomości.

Badania potwierdzają, że dzieci, uczące się w szkole podstawowej łaciny, nawet 20 minut tygodniowo, rozwijają się szybciej, wypadają lepiej w testach pisania i czytania.

- Filolog klasyczny musi opanować bardzo rozbudowane struktury gramatyczne. By przetłumaczyć kilkuwersowe zdanie jego myślenie musi być analityczne i holistyczne - mówi Krzysztof Rzepkowski. Dodaje, że ci, którzy uczyli się łaciny mają zazwyczaj wysokie wyniki z matematyki.

Znajomość słownictwa łacińskiego ułatwia także naukę fizyki. Dla ucznia znającego łacinę takie pojęcia jak transformator czy konwertor nigdy nie będą czymś obcym – dodaje Rafał Toczko.

Ponieważ 65 proc. - 70 proc. słów w angielskim zaczerpniętych jest z języków klasycznych dzieci uczące się łaciny, szybciej uczą się tego języka. Nauka łaciny poprawia także umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Jak nauczyć się łaciny?

Zdaniem gości "Klubu Trójki" język łaciński powinien zostać wprowadzony we wszystkich gimnazjach jako drugi język obcy do wyboru. Korzystne będzie też wprowadzenie w wybranych gimnazjach języka łacińskiego jako trzeciego języka obcego. W tym celu MEN powinien ogłosić konkurs dla szkół, chętnych do wdrożenia nauki języka łacińskiego jako trzeciego języka obcego. Jego zwycięzcy otrzymywaliby pulę pieniędzy na organizację nauczania języka łacińskiego w swoich szkołach. Zdaniem gości Jerzego Sosnowskiego język łaciński powinien być ponownie przedmiotem maturalnym.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(mz)