Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 13.09.2011

Nie gap się! Uciekaj!

- Po wydarzeniach z 10 września w Nowym Jorku mogliśmy przeczytać o wielu ofiarach, które chciały zobaczyć, co się dzieje i potem już nie miały czasu na ucieczkę. Ciekawość w sytuacjach zagrożenia życia to powszechny problem - mówią w Trójce specjaliści ds. bezpieczeństwa.
Nie gap się UciekajGlow Images/East News

Choć od zamachów na World Trade Center minęło 10 lat, wciąż zastanawiamy się nad tym, czy można było uratować więcej osób. A także co możemy zrobić, by zwiększyć własne szanse w przypadku katastrofy bądź wypadku.

Goście "Klubu Trójki" na początku audycji wymienili kilka podstawowych błędów popełnianych w sytuacji zagrożenia. Przeciętny czas opuszczenia swojego biura w WTC wynosił 6 minut i choć wydaje się bardzo długi st. kpt. Marcin Cisek ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej podkreśla, że jest to zupełnie naturalne.

- Czynności, które wykonujemy od momentu gdy dowiadujemy się o zagrożeniu do chwili, gdy decydujemy się na ewakuację, wydają nam się niezbędne – wyjaśnił specjalista od ewakuacji ludzi w sytuacji zagrożenia. Jeśli ktoś otrzymał resztę w kasie, chce zebrać te pieniądze do portfela, a ktoś, kogo na przykład pożar zastał przy pracy nad ważnym dokumentem, będzie chciał go zapisać i zamknąć komputer.

Próbujemy także kogoś odnaleźć, zabrać cenne rzeczy, albo po prostu … zobaczyć, co się dzieje. – To jest tak zwana ciekawość zdarzenia, która powoduje, że ludzie robią głupie rzeczy – mówi Cisek, a st. kpt. Rafał Szczypta z Komendy Głównej Straży Pożarnej, specjalista od zabezpieczeń przeciwpożarowych dodaje, że problem potęguje brak świadomości skali zagrożenia do momentu, gdy jest za późno na ucieczkę.

Nie pomaga nam tu ewolucja, gdyż wypracowane w jej trakcie schematy są bardzo proste. Dr Magdalena Nowicka, psycholog z SWPS wyjaśnia, że dawniej, gdy z lasu wynurzał się zwierz, najprostszą reakcją było obrócić się na pięcie i w nogi. Dziś mamy do czynienia z sytuacjami dużo bardziej skomplikowanymi, w których nie znaleźliśmy się wcześniej. - Zamach terrorystyczny jest sytuacją wyjątkową, dla której nie mamy gotowego schematu zachowania. W sytuacji lękowej nie myślimy, po prostu reagujemy, ale jeśli nie nabyliśmy takiego schematu, nie wiemy jak się ratować – powiedziała.

Jak zatem reagować w sytuacjach zagrożenia, by uratować siebie i innych? O ewakuacji, sygnałach i znakach ostrzegawczych, właściwej edukacji i przygotowaniu liderów, a także radzeniu sobie po traumie rozmawiali goście Dariusza Bugalskiego. Zapraszamy do wysłuchania całego "Klubu Trójki, 12 września".

Kiedy lęk paraliżuje, a kiedy mobilizuje? Dlaczego uciekamy tą samą drogą, którą dotarliśmy do danego punktu? Jakie znaczenie dla efektywnego działania ma poczucie sprawczości? Odpowiedzi na te i wiele innych waznych pytań znajdziesz w audycji z udziałem słuchaczy.


Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.05. Zapraszamy.

(asz)