Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 10.10.2012

Korczak - outsider radykalny i niepokojący

- On był pierwszą osobą w Polsce, a może nawet na świecie, która doszła do wniosku, że przysłana przez małego Bolka informacja "kiwa mi się ząb" może być ważna. Zamieścił ją nawet na pierwszej stronie "Małego Przeglądu" - mówią goście "Klubu Trójki".
Janusz KorczakJanusz KorczakPAP/CAF-ARCHIWUM

Rok Janusza Korczaka to doskonały pretekst do przyjrzenia się działalności Starego Doktora, aktualnej i dziś oraz wciąż stanowiącej punkt wyjścia dla rozwijania myśli i działań pedagogicznych, i społecznych.

Posłuchaj archiwalnych nagrań o Januszu Korczaku zgromadzonych w Radiach Wolności >>>

Janusz Korczak już na początku swojej działalności podjął decyzję o tym, by nie zakładać własnej rodziny. - Przeczuwał, że nie będzie mógł w pełni ukochać wszystkich podopiecznych, jeśli będzie miał własne dzieci, że nie będzie sprawiedliwy. Poświęcił się dzieciom i młodzieży całkowicie, ale nigdy nie twierdził, że jego metoda wychowawcza jest skończona i idealna; wręcz przeciwnie, zachęcał do tworzenia własnych metod - podkreśla w Trójce Jan Wiśniewski z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Działacze tej organizacji zaproponowali "Układankę" - publikację, która podejmuje trzy ważne wątki życia pedagoga i odnosi je do współczesności. Są to: problem podwójnej tożsamości Polak-Żyd, badanie biedy i wykluczenia społecznego oraz wypracowywanie nowatorskich metod działania społecznego.

- Gdy się spojrzy na ostatnie 100 lat w historii Polski Korczak jawi się jako postać wyjątkowa, w jego biografii kumuluje się wiele problemów. Dla mnie osobiście jest przedmiotem fascynacji i źródłem inspiracji - wyznaje współautor "Układanki", kulturoznawca Jan Mencwel.

Goście Dariusza Bugalskiego podkreślają nowatorstwo spojrzenia Korczaka nie tylko na metody wychowawcze, ale przede wszystkim na samych wychowanków. Dla pedagoga wartością samą w sobie było to, jak dzieci widzą świat i to spojrzenie uznawał za ważne. Wierzył w podmiotowość dzieci i dopiero na niej budował swoją metodę wychowawczą. Takie podejście pozwoliło mu też powołać "Mały Przegląd" - pismo nie "dla" dzieci, ale tworzone przez nie same.

Co "Mały Przegląd" może mieć wspólnego z portalem społecznościowym? Na czym polegały instytucje wprowadzone przez Korczaka, jak: sądy koleżeńskie czy sejm dziecięcy? Jakie zarzuty stawiano i nadal stawia się działalności Starego Doktora? Dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Klubie Trójki"!

W audycji znalazły się także fragmenty archiwalnej audycji Polskiego Radia z 1962 roku, w której Igor Newerly, pisarz i sekretarz Korczaka, opowiada o pierwszym spotkaniu z pedagogiem. Gadaninki Janusza Korczaka czytał Andrzej Seweryn.

7 października 2012 była setna rocznica powstania Domu Sierot, a 9 października 2012 rocznica pierwszego wydania "Małego Przeglądu" (1926). Szczegóły obchodów Roku Janusza Korczaka można znaleźć na stronie www.2012korczak.pl

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.