Logo Polskiego Radia
Trójka
Marlena Borawska 28.03.2013

Biografia Jezusa

- Materialnego dowodu na istnienie Jezusa nie było, nie ma i nie będzie. Istnieją dowody literackie. Musimy dokonać wyboru między podejrzliwością a zaufaniem - mówił ksiądz Waldemar Linke w rozmowie z profesorem Mikołejką i Jerzym Sosnowskim.
Twarz JezusaTwarz JezusaCentralny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
Posłuchaj
  • "Klub Trójki" - 5 kwietnia 2012

W środowiskach ludzi niewierzących coraz rzadziej słychać dziewiętnastowieczną tezę, że Jezus nigdy nie istniał. Jednocześnie aktualne pozostaje pytanie, do jakiego stopnia Ewangelie są źródłem historycznym, pozwalającym zrekonstruować wydarzenia, kótre miały miejsce dwadzieścia wieków temu w Palestynie.

- W przyszłości dowiemy się, co jest w Ewangeliach faktem, a co nie. Postęp archeologii biblijnej gwarantuje nowe odkrycia - powiedział w "Klubie Trójki" prof. Zbigniew Mikołejko, historyk religii z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Pewne jest natomiast, że istnieje wiele różnych niewykluczających się źródeł językowych, świadectw obecności historycznej Jezusa, z których można zbudować spójny obraz.

Co z opowieści o Chrystusie wypada, niezależnie od światopoglądu, uznać za fakt historyczny, a co za prawdę wiary, czyli, jak by to ujął ateista, mitologię?

Ks. prof. Waldemar Linke, biblista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, podkreślił, że rozległy materiał literacki, która umożliwiła studia porównawcze, paradoksalnie stała się powodem pewnego rozłamu, kryzysu. - Przyjęło się, że wiarygodne odnośnie Jezusa staje się dopiero to, co poświadczone zostało w innych źródłach niż Nowy Testament - powiedział i dodał, że w żadnej innej dziedzinie badań historycznych nie jest dopuszczalne marginalizowanie głównego źródła.

Prof. Mikołejko przyznał, że historycy - niezaleznie od wyznawanej wiary, a w świetle isniejących dowodów - zgodni są co do pewnych faktów z życia Jezusa, a przynajmniej tych spomiędzy chrztu w Jordanie a śmiercią.

Jak to się jednak stało, że głowa najgłośniejszego ruchu tamtych czasów w Palestynie pozostała nieznana wielu ważnym postaciom, ani nie wywołała nawrócenia wszystkich Żydów? - Pozycja etniczna i społeczna Jezusa z Nazaretu wykluczała możliwość, był stał się on najbardziej znaną postacią swojej epoki. Wywodził się on z nizin społecznych i ekonomicznych. Nigdy nie dowiemy się na pewno, czy władał obcymi językami - wyjaśnił ks. Linke w rozmowie z Jerzym Sosnowskim.
Dlaczego historia Jezusa została opisana językiem mitu, symbolu, rytuału, metafory? Jak kształtowała się rola narodu żydowskiego w historii chrześcijaństwa?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Klub Trójki - 5 kwietnia 2012" oraz przeczytania książki "Jezus Chrystus. Biografia" Petera Seewalda.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21. Zapraszamy.

(asz)