Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Dominik Panek 04.06.2017

Zamach w Londynie. "Tchórzliwy atak na niewinnych"

Sześć ofiar śmiertelnych, 48 osób rannych - to ostatni przekazany przez policję bilans nocnych ataków w Londynie. Zginęli również wszyscy trzej sprawcy - zostali zastrzeleni przez funkcjonariuszy.
Posłuchaj
  • 04.06.17 komentarz Adama Dąbrowskiego, korespondenta PR i Krzysztofa Liedla, Collegium Civitas
  • 04.06.2017 Ataki terrorystyczne w Londynie. Komentarz eksperta do spraw bezpieczeństwa Wojciecha Szewko
  • 04.06.2017 Ataki w Londynie. Komentarz dra Macieja Milczanowskiego - eksperta ds. międzynarodowej polityki bezpieczeństwa (Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie)
  • 04.06.2017 Samochód wjechał w ludzi w Londynie. Serwis informacyjny PR24 (godz. 00:30)
  • 4.06.17 Dr Maciej Milczanowski o zamachu w Londynie
  • 4.06.17 Grzegorz Cieślak o zamachu terrorystycznym w Londynie
Czytaj także

Na Moście Londyńskim, znajdującym się w centrum brytyjskiej stolicy, samochód dostawczy wjechał w grupę pieszych. Następnie pojechał do pobliskiego Borough Market - miejsca, w którym znajdują się liczne bary i restauracje. Sprawcy wyskoczyli tam z auta i zranili nożami kilka osób, w tym funkcjonariusza brytyjskiej policji transportowej, który ma poważne obrażenia.

– Tego typu ataki są generalnie przypisane do krajów z bardzo wysokim, efektywnym i wydolnym systemem bezpieczeństwa. Sprawca bowiem nie może sięgnąć po broń palną albo materiały wybuchowe, więc sięga po to, co jest dostępne – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Cieślak, ekspert ds. terroryzmu.

 


Policja, która niemal natychmiast pojawiła się na miejscu, zastrzeliła napastników. Mieli na sobie coś, co wyglądało jak pasy z materiałami wybuchowymi, ale ostatecznie policja stwierdziła, że były to atrapy.

Komisarz Mark Rowley z londyńskiej policji poinformował na porannym briefingu, że ataki są traktowane jako zamach terrorystyczny i są objęte śledztwem przez policyjną londyńską komórkę antyterrorystyczną. Powtórzył prośbę policji do Londyńczyków, by nie przychodzili w okolice Mostu Londyńskiego i Borough Market, by umożliwić ekipom ratunkowym prowadzenie dalszych prac. Brytyjskie władze zwołały posiedzenie komitetu bezpieczeństwa Cobra. Premier Theresa May powiedziała, że trwa "szybko postępujące" śledztwo w sprawie ataków.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan określił ataki terrorystyczne w Londynie jako "barbarzyńskie". - To był zamierzony i tchórzliwy atak na niewinnych londyńczyków i gości naszego miasta, cieszących się sobotnim wieczorem - powiedział Sadiq Khan. - Nie ma dla tego usprawiedliwienia - dodał.

– To ponura norma w Europie, że ataki pojawiają się w falach w różnych państwach – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. międzynarodowej polityki bezpieczeństwa.

– Jako społeczeństwo powinniśmy się temu sprzeciwiać i nie godzić się na to. Choć nie jest to łatwe do zapobieżenia, musimy żądać od polityków działań racjonalnych i adekwatnych do tego, co się dzieje – apelował dr Milczanowski. – Potrzebne są działania uprzedzające, które uderzają w źródło problemu, a nie próbujące wyłapać ekstremistów, którzy już postanowili dokonać zamachu, ponieważ to jest za późno – mówił.

Niespełna dwa tygodnie temu w zamachu terrorystycznym podczas koncertu w Manchesterze zginęły 22 osoby. W niedzielę ma się tam odbyć koncert poświęcony pamięci ofiar. Oprócz amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande, która wówczas występowała, na scenie mają się pojawić m.in. Miley Cyrus, Katy Perry, Coldplay, Justin Bieber i Take That. W sobotę Ariana Grande odwiedziła rannych po zamachu pozostających jeszcze w szpitalu.

Na czwartek 8 czerwca zaplanowane są wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii.

Polskie Radio 24, IAR/dp/dds