Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 20.12.2009

Wikipedia dostała pół miliona dolarów w ciągu doby

430 tysięcy dolarów - tyle udało się zebrać w ciągu 24 godzin po apelu Jimmy'ego Walesa, wizjonera, charyzmatycznego twórcy Wikipedii. Fundacja chce zebrać w tym roku 7,5 mln dolarów.

430 tysięcy dolarów - tyle udało się zebrać w ciągu 24 godzin po apelu Jimmy'ego Walesa, wizjonera, charyzmatycznego twórcy Wikipedii. Fundacja chce zebrać w tym roku 7,5 mln dolarów.

Już po raz szósty fundacja Wikimedia, zarządzająca Wikipedią, organizuje zbiórkę funduszy na rozwój i utrzymanie najsłynniejszej encyklopedii świata. Jak czytamy na blogu Wikimedii, w ciągu doby po apelu Walesa, 13 tysięcy darczyńców wpłaciło około 430 tysięcy dolarów.

Napisz przesłanie do innych

Informacje o tym jak wesprzeć Wikipedię można znaleźć na jej stronie. Do datku można dołączyć przesłanie, którym, jak pisze Wikipedia chcemy się podzielić ze światem. Wikipedia umieszcza niektóre z tych haseł na wielkim banerze nad artykułami w encyklopedii.

Marzenie o Internecie


Zdaniem wielu, Wikipedia jest dowodem na to, że Internet może służyć wszystkim za darmo, fachową i dogłębną wiedzą. Jak pisał twórca projektu Jimmy Wales w jednym z listów do użytkowników: "Wikipedia bazuje na jednej, bardzo radykalnej zasadzie: realizacja tego, o czym większość z nas marzyła, słysząc słowo Internet. Tysiące ludzi z całego świata i ze wszystkich kultur harmonijnie współpracuje, żeby wymieniać klarowne, zgodne z prawdą i rzetelne informacje. Naszym marzeniem jest zmienić świat na lepsze. Jest to radykalny protest wobec obecnie wzrastającej powierzchownej i antyintelektualnej kultury. Sprzeciwiamy się również stwierdzeniu, że Internet jest miejscem wrogiej debaty i polemiki. Apelujemy do tego, co jest najlepsze wewnątrz nas wszystkich."

W Wikipedii na stałe zatrudnionych jest około 35 osób. Siostrzane projekty to Wikinews (serwis informacyjny), Wiktionary (słownik), Wikiwersity (uniwersytet Wikipedii), Wikimedia Commons - repozytorium multimediów, Wikiźródła, Wikicytaty, Wikibooks (baza podręczników za darmo).

ag, Wikimedia blog

tagi: