Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 02.04.2015

"Onirica". Lech Majewski o Polsce obrazami jak z Dantego

- Traktuję Dantego bardziej jak malarza niż poetę. On tworzy, wręcz narzuca na odbiorcę sieć bardzo intensywnych obrazów - mówi reżyser o swoim najnowszym filmie inspirowanym "Boską komedią".
Najnowszy film Lecha Majewskiego, Onirica, w metaforyczny sposób opowiada o Polsce anno Domini 2010Najnowszy film Lecha Majewskiego, "Onirica", w metaforyczny sposób opowiada o Polsce anno Domini 2010W.Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Lech Majewski o filmie "Onirica" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Czytaj także

"Onirica" w metaforyczny sposób opowiada o Polsce AD 2010. - Działy się tu wtedy dantejskie sceny. Zaczęło się od bardzo surowej zimy, która sporo osób kosztowała życie. Potem przyszły powodzie. Do tego katastrofa smoleńska, do tej pory właściwie niewyjaśniona czy może wyjaśniona, ale z dwóch przeciwnych pozycji. Sama otoczka pogrzebu pary prezydenckiej - takie obrazy nie zdarzają się w XXI wieku, żeby cały naród stał wzdłuż trasy przejazdu konduktu pogrzebowego - tłumaczy Lech Majewski.

Reżyser przypomina, że niedługo później polskie społeczeństwo podzieliło się na dwa wrogie obozy, co jego zdaniem koresponduje z sytuacją, jaka miała miejsce we Florencji w czasach Dantego. - Toczyła się tam bardzo intensywna walka polityczna. Gwelfowie i gibelini nawzajem się zwalczali, wyburzali sobie domostwa, skazywali się na śmierć. Taki wyrok wydano również na Dantego, przez co nie mógł on wrócić do swojej kochanej Florencji - podkreśla gość Jedynki.

Z audycji można się również dowiedzieć ile trudu twórców "Oniriki" (premiera 17 kwietnia) kosztowała scena, w której dwa woły zaprzężone do pługa orzą supermarket.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Lech Majewski (reżyser, malarz, poeta)

Godzina emisji: 21.15

Data emisji: 2.04.2015

pg/asz