Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.08.2015

Marcin Wrona: "Demon" łączy polską i żydowską duchowość

- Polską i żydowską kulturę łączyła warstwa mistyczna. Używam motywu dybuka, by przypomnieć o wspólnej tradycji, którą budowaliśmy przez wieki, a dziś od niej uciekamy - mówi reżyser filmowy.
Posłuchaj
  • Marcin Wrona o swoim najnowszym filmie "Demon" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Czytaj także

Choć scenariusz "Demona" inspirowany jest sztuką Piotra Rowickiego "Przylgnięcie", to kwestia rozliczenia polsko-żydowskiej historii nie zdominuje obrazu Marcina Wrony. - O naszym zderzeniu z Holokaustem i zachowaniu Polaków w czasie działań wojennych jest już wiele filmów i dużo na ten temat napisano. Mnie w temacie relacji polsko-żydowskich najbardziej zainteresowało to, o czym się nie mówi, czyli co tak naprawdę te dwie kultury łączyło - wyjaśnia gość w radiowej Jedynce. 

Gatunkowo film od horroru - gdy główny bohater w przeddzień własnego ślubu znajduje ludzkie szczątki i traci przytomność - przechodzi do groteski. - Te dwa światy nie mogą się połączyć, podobnie postaci nie mają narzędzi, by nawiązać kontakt z duchem. Dybuk uruchamia przedwojenną przeszłość, ale część weselników wypiera to, co się dzieje - mówi Wrona.

Wyjaśnia także, co tłumaczy ogromne zainteresowanie filmem ze strony rynku amerykańskiego.

Światowa premiera "Demona" już we wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. W Polsce jako pierwsza obejrzy go publiczność Festiwalu Filmowego w Gdyni.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Marcin Wrona (reżyser)

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 17.15

asz/bch