Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 23.03.2015

Śmiała izraelska akcja antyterrorystyczna w Ugandzie

Czy można użyć sił zbrojnych poza granicami kraju, żeby chronić obywateli? Zapytał Łukasz Walewski i przywołał przykład uwolnienia izraelskich zakładników w Ugandzie.
Lotnisko w Entebbe w Ugandzie. Tam doszło do akcji izraelskich komandosów w 1976 rokuLotnisko w Entebbe w Ugandzie. Tam doszło do akcji izraelskich komandosów w 1976 rokuMr. Micha Sender/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Dr Marek Wasiński opowiada, kiedy można użyć sił zbrojnych poza granicami kraju, żeby chronić obywateli (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Czytaj także

Chodzi o operację "Entebbe", znaną także jako "Operation Thunderball/Thunderbolt". To akcja odbicia pasażerów porwanego samolotu, przeprowadzona w Ugandzie w nocy z 3 na 4 lipca 1976 roku. Wzięło w niej udział ponad 100 izraelskich żołnierzy. Uwolnili oni z rąk palestyńskich terrorystów kilkudziesięciu zakładników.
- Prawnicy wciąż spierają się o to, czy można użyć sił zbrojnych poza granicami kraju, żeby chronić obywateli. Z etycznego punktu widzenia sprawa wydaje się być oczywista. Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych jednak czynić tego nie wolno. Chyba, że zachodzą dwa wyjątki od reguły - tłumaczy dr Marek Wasiński (Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego).
Kiedy można użyć siły? Kto powinien się na to zgodzić? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w załączonym do audycji dźwięku.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji

Autor: Łukasz Walewski

Gość: dr Marek Wasiński (Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 23.03.2015

Godzina emisji: 7.40

mp/mk