Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 22.12.2010

Szopki jak puzzle i pozytywki

Wystawa "Zaginione obrazy Wieliczki Piotra Stachiewicza" oraz szopki z całego świata w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
SzopkaSzopkaPr 1
Posłuchaj
  • Profesor Antoni Jodłowowski opowiada o wystawie Zaginione obrazy Wieliczki Piotra Stachiewicza
  • Hubert Czchowski - dyrektor Muzeum Etnograficznego w Toruniu - opowiada o wystawie Szopki świata
Czytaj także

W dzisiejszym "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa do Muzeum Etnograficznego w Toruniu na wystawę "Szopki Świata". Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa. Kolekcję zaczęto tworzyć w 2005 roku, zawiera blisko sto obiektów, większość pochodzi z przełomu XX i XXI wieku, część z lat 70. ubiegłego stulecia, pojedyncze z okresu międzywojennego oraz z końca XIX wieku. Obiekty mają różne formy: jest szopka-puzzle z Filipin, szopka-pozytywka i szopka-świecznik z Włoch, szopka w butelce po whisky z Madagaskaru, szopki w tykwach oraz szopka w kształcie czapki z nausznikami z Peru. Są ikony z Kijowa, wycinanki z Niemiec i z Czech, obrazy na tiulu z Japonii oraz na liściach z Indii. O wystawie opowiadał dyrektor muzeum, pan Hubert Czachowski.

W audycji rozmawialiśmy o wystawie "Zaginione obrazy Wieliczki Piotra Stachiewicza" zorganizowanej przez Muzeum Żup Krakowskich z dyrektorem muzeum prof. Antonim Jodłowskim. Ekspozycja ma na celu przypomnienie cyklu 12 obrazów poświęconych wielickiej kopalni soli. Ich losy od II wojny światowej nie są znane. Zaprezentowanie obrazów jest możliwe dzięki zachowanemu albumowi pt. "Wieliczka", z barwnymi reprodukcjami, które posłużyły do wykonania wielkoformatowych fotografii.

W audycji nie zabrakło Płyty Tygodnia, na której Chór College'u Królewskiego w Cambridge śpiewa utwory sakralne m.in. Orlanda di Lasso, Thomasa Tallisa, Gustava Holsta i Arvo Pärta.

Program poprowadził Piotr Kędziorek.