Logo Polskiego Radia
Dwójka
Paulina Jakubowska 17.01.2013

"Burzliwy wiek odcisną piętno na polskiej sztuce"

W czwartkowym "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o nowej Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie, która zostanie udostępniona publiczności w sobotę.
Konferencja prasowa poświęcona otwarciu nowej Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na nowej ekspozycji zaprezentowano historię sztuki polskiej od powstania Odrodzonego Państwa do III Rzeczypospolitej. Otwarcie galerii dla zwiedzających nastąpi 19 stycznia.Konferencja prasowa poświęcona otwarciu nowej Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na nowej ekspozycji zaprezentowano historię sztuki polskiej od powstania Odrodzonego Państwa do III Rzeczypospolitej. Otwarcie galerii dla zwiedzających nastąpi 19 stycznia.PAP/Leszek Szymański
Galeria Posłuchaj
  • dr Piotr Rypson, z-ca Dyrektora MNW ds. Naukowych, Kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej
  • Karolina Puchała-Rojek zaprasza na premierę filmu "Ja kinuję"
Czytaj także

O atrakcyjności galerii decyduje obfitość zbiorów Muzeum oraz wybór prac i sposób ich prezentacji. Kolekcje sztuki nowoczesnej i współczesnej MNW należą do największych zbiorów tego rodzaju w Polsce. To jedyna w Warszawie wielka kolekcja sztuki ostatnich 112 lat, w której najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, najnowsze zaś powstały w 2012 roku.

W Galerii Sztuki XX i XXI wieku prezentowana będzie sztuka polska. Nie jest to jednak wystawa obrazów i rzeźb nazwana galerią sztuki. Znajdują się tutaj liczne grafiki i rysunki z lat 20. i 30., dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże. O odmienności Galerii stanowią nowe nabytki: zapisy akcji artystycznych i performance'ów z ostatniego czterdziestolecia, prezentacja twórczości kultury niezależnej lat 80. oraz wybór prac powstałych już w III Rzeczypospolitej, będących zalążkiem kolejnego rozdziału kolekcji sztuki Muzeum Narodowego w Warszawie. O ekspozycji opowiadał dr Piotr Rypson, z-ca Dyrektora MNW ds. Naukowych, Kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej.

W "Poranku Dwójki" nie zabrakło także rozmowy o czwartkowej premierze niezwykłego filmu Zofii Chomętowskiej - ikony polskiej fotografii pierwszej połowy XX wieku. O "Ja kinuję" opowiadała Karolina Puchała-Rojek, wiceprezes Fundacji Archeologia Fotografii.

Do wysłuchania rozmów zaprasza Marcin Pesta.