Logo Polskiego Radia
Dwójka
Wiktor Łastik 19.08.2013

Pantomima - co się kryje poza słowami?

– Na Festiwalu Sztuki Mimu kontynuujemy pracę wcześniejszych twórców, jak i kreujemy zupełnie nowe, niezależne formy teatru pantomimy – mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Ostapczuk, mim i choreograf.
Fragm. plakatu XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki MimuFragm. plakatu XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimumat. promocyjne
Posłuchaj
  • O 13. edycji Festiwalu Sztuki Mimu opowiada Bartłomiej Ostapczuk - mim, choreograf, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu (Poranek Dwójki)
  • Katarzyna Polubiec-Mrowińska z warszawskiego kina Praha opowiadała o Praskim Lecie Filmowych Przedpremier (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Od 2005 roku dzięki konsekwentnie realizowanej wizji artystycznej Festiwal Sztuki Mimu stawał się coraz bardziej widocznym wydarzeniem na mapie Europy. Aktualnie Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu jest jednym z najważniejszych spotkań tego typu na świecie. Trzynasta edycja Festiwalu to dalsze poszukiwania różnorodności języka teatru pantomimy. W repertuarze m.in.: spektakle Henryka Tomaszewskiego, "Aqua de lagrimas" w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy, spektakle grupy Marcela Marceau, Modern Mime Evening czy Mangano-Massip. Na koniec najnowszy ze spektakli duetu Bodecker& Neander Compagnie, którzy goszczą na festiwalu po raz szósty i stali się ulubieńcami warszawskiej publiczności.

Początkowo 13. edycja  festiwalu napotkała wiele problemów.  Ministerstwo Kultury nie przyznało dotacji pomimo, że to jedyny festiwal sztuki mimu w Europie. – Po pierwsze, nie chcę tego wiązać z trzynastką, festiwal się jednak odbędzie, a więc jest to szczęśliwa trzynastka. Po drugie, myślę, że ze strony Ministerstwa było to po prostu niedopatrzenie – mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny festiwalu. Impreza otrzymała niesamowite wsparcie – ponad tysiąc osób z całego świata podpisało petycję w sprawie festiwalu, a do Ministerstwa przyszły setki listów. Dotacja w końcu została przyznana.
Rozmawialiśmy również na temat Praskiego Lata Filmowych Przedpremier. Naszym gościem była Katarzyna Polubiec-Mrowińska z warszawskiego kina Praha. Podczas przeglądu wyświetlone będą tytuły, które swoją oficjalną premierę będą miały dopiero jesienią tego roku. Wybrane filmy wcześniej można było oglądać na festiwalach filmowych w Wenecji, Cannes, Berlinie, Rotterdamie oraz Sundance, gdzie zostały docenione zarówno przez międzynarodową publiczność, jak i krytyków filmowych. Przegląd potrwa od 20 do 22 sierpnia.
Audycję przygotował Marcin Pesta.

19 sierpnia (poniedziałek)