Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 21.06.2014

Religie Mezopotamii: bogowie potrzebują człowieka

– Ludzie mają w sobie pierwiastek boski, być może posiadają duszę, ale przede wszystkim odczuwają w stosunku do bogów bojaźń – mówiła w Dwójce prof. Olga Drewnowska, przybliżając skomplikowany świat wierzeń mieszkańców starożytnego Międzyrzecza.
Chaos i bóg AnuChaos i bóg AnuWikipedia/domena publiczna, lic. CC BY-SA 3.0

Po co bogom człowiek? By wyręczył, jak opowiadała prof. Olga Drewnowska, niebian w pracy. Tematem kolejnej audycji z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" była mitologia Mezopotamii – goście Hanny Marii Gizy mówili zarówno o różnorodnych, przenikających się mitach, jak i przybliżali społeczno-polityczne tło, niezbędne do zrozumienia religii Sumerów oraz innych ludów dorzecza Tygrysu i Eufratu.
Poruszając temat mitologii Mezopotamii, nie sposób choćby nie wspomnieć o "Eposie o Gilgameszu".  Tekst ten – opisujący poszukiwanie przez legendarnego Gilgamesza, władcę sumeryjskiego miasta Unug (akadyjskie Uruk), tajemnicy nieśmiertelności – zawiera między innymi opis (jeden z najstarszych, jakie zna ludzkość) krainy zmarłych. Przyjaciel tytułowego bohatera – Enkidu – opowiada Gilgameszowi, jak to jest po drugiej stronie. – Ten świat wygląda okropnie, ale jest częścią życia – podkreślała prof. Olga Drewnowska, przybliżając słuchaczom treść starożytnego eposu.
Z kolei prof. Piotr Bieliński zwracał m.in. uwagę, że na rozwój mezopotamskiego panteonu znaczny wpływ miała polityka. – Marduk nie stałby się bóstwem tak znanym, gdyby nie pierwsza zwycięska dynastia z Babilonu. Kariera Aszura zaś była pochodną funkcjonowania państwa asyryjskiego – wyjaśniał.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

jp/mk